Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Orman Çiftliği'nde Başbakanlığa Bir Ret Daha!

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 17.04.2014 tarihli kararı ile Başbakanlığın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Kültür Bakanlığı'nın Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yapımı devam eden Başbakanlık Hizmet Binası ile ilgili yürütmenin durdurulması kararına ilişkin itirazını reddetti.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği'nde Başbakanlığa Bir Ret Daha!

Atatürk Orman Çiftliği Alanları 1/10.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1.Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının yürütmesinin durdurulması talebiyle Ankara 5.İdare Mahkemesi’nde meslek odalarının açtığı davada yürütmeyi durdurma verilmişti. Bu durdurma ile birlikte,  Atatürk Orman Çiftliği'nde, Başbakanlık Hizmet binası Ankapark gibi projeler dahil hepsinin işleminin de durdurulması anlamına geliyordu.

Mahkemenin yürütmenin durdurulması kararına, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı davalı olarak, Başbakanlık ise davalılar yanında müdahil olarak itiraz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1.Kurulu itirazı değerlendirdi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 17.04.2014 tarihli kararı ile Başbakanlığın, Büyükşehir Belediyesinin, Kültür Bakanlığı'nın yürütmenin durdurulmasına ilişkin itirazını reddetti.

"Başbakan da olsanız bu karara uyacaksınız"

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "AOÇ'de üstü üste lehimize çıkan kararlar var. Ancak hukuk kararları başta Başbakan olmak üzere kurumlar tarafından uygulanması engelleniyor" dedi.

Candan şöyle devam etti: "Atatürk Orman Çiftliği alanında yaşanan talana karşı açtığımız ana plan davasında yürütmeyi durdurma kararı alındı. Başbakan, başbakanlık binası için 'yıkabiliyorlarsa gelsinler yıksınlar devam ediyorum' dedi.Bu ülkenin başbakanı da olsa kanun önünde eşit olmak durumunda ve hukuk kararlarına uymak durumunda. 'Ben yapıyorum, siz de gelin gücünüz yetiyorsa yıkın' demek hukuka meydan okumaktır. Madem hukuk kararlarına meydan okuyorsunuz, sonra niye gidip tekrara Ankara 1.Bölge Mahkemesi'ne itiraz ediyorsunuz. İtiraz ettiniz, itirazınız rededildi. O zaman bu karara uyacaksınız.Başbakan'ın bu hukuksuzluğu üzerine Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkımızı kullandık. Ankara Bölge İdare mahkemesinin bu kararı Anayasa Mahkemesinde ki başvurumuzu güçlendirdi" dedi

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginde-basbakanliga-bir-ret-daha_121885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!