Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk'ün Vasiyeti İhlal Davasında AOÇ Tapuları İstendi

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yasadışı şekilde inşaa edilen Kaçak Saray'ın ana davalarından olan, Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal davasında, kişilerin müdahilliklerinin kabul edilmesiyle birlikte müdahillerde, davanın seyri ile ilgili taleplerde bulunmaya başladı.

yapi.com.tr
Atatürk'ün Vasiyeti İhlal Davasında AOÇ Tapuları İstendi

Bireysel olarak müdahillik başvurusu kabul edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan mahkemeden Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin tapu kayıtlarının getirtilmesini istedi.

Konuyla İlgili açıklama yapan Candan, "Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin kurulduğu 1925 yılından bu yana toprak kayıplarının ve mülkiyet hareketlerinin dolayısıyla vasiyet ve şartlı bağışın ihlalinin tespit edilmesi amacıyla 1925’ten bugüne kadar olan satış, devir, kiralama gibi tapu hareketlerini gösteren tüm tapu kayıtlarının bir sonraki duruşma beklenmeden istenilmesini talep ettik. AOÇ arazilerinin malvarlığının ve mülkiyet hareketlerinin tamamı Kaçak Saray ile birlikte, diğer arazilerdeki mülkiyet hareketlerini, hukuksuzluğu ve sorumlularını ortaya çıkartacaktır" dedi.

"Devlet malına zarar veriyorlar"

Atatürk Orman Çiftliği arazileri ile ilgili , 5659 sayılı AOÇ kanunun 9.maddesinde, "Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünün bütün malları Devlet malı hükmündedir. Bu mallar aleyhine suç işleyenler, Devlet malları aleyhine suç işleyenler gibi ceza görür" dendiğini hatırlatan Candan, "AOÇ'nin bir karış toprağına zarar veren yöneticiler, devlet malına zarar vermektedirler, bu konuyla ilgili dava hazırlıklarımız başladı" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturkun-vasiyeti-ihlal-davasinda-aoc-tapulari-istendi_132905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!