Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlardan AOÇ için Bir Dava Daha!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) bulunan 8 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesine vermek için meclis kararı aldı. Kararın "başbakanlık’a tahsis" olarak geçtiği belirtildi. Mimarlar, konuyu yargıya taşıdı.

yapi.com.tr
Mimarlardan AOÇ için Bir Dava Daha!

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Tahsis edilen alan Marmara Oteli'nin bulunduğu parseldir. AOÇ üzerindeki bütün zirai işletmeler, donanımları birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı şartı ile Atatürk tarafından hazineye devredilmiştir. Atatürk’ün vasiyetinde de belirtildiği gibi, çiftlikte arazi ıslahı yapılması, halkın gezip dinleneceği sağlıklı mekanların sağlanması, bunun yanı sıra halk için sağlıklı ve katkısız gıda üretilmesi ve ulaştırılması şart olarak konmuştur. 2012 yılı AOÇ Sayıştay raporunun 8.sayfasında vasiyetnamenin amacını gerçekleştirmek üzere AOÇ’den koparılan arazilerin geri alınması gerektiği, bağış mektubunda belirlenmiş amaçların gerçekleştirilebilmesi için yatırım yapılması gereği ve finansman imkanları da dikkate alınarak uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak açtığımız davalar, devam eden dava süreçleri ve yürütmeyi durdurma kararını da sayarsak, AOÇ’nin 1 metrekare toprağını bile tahsis ya da başka bir yolla verilmesi hukuka aykırıdır.Bu dava ile AOÇ deki dava sayımız 57 olmuştur. Açtığımız ve açacağımız davalar, AOÇ topraklarını amacı dışında kullanınımına izin verenler, kullananlar, hukuk dışı gaspedenler, vasiyeti ihlal ederek, toprakları talan edenlere yönelik büyük davanın delilleridir.Yargı önünde hesap verecekler” şeklinde konuştu. 

Alan Başbakanlıkça kullanılmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ alanının başbakanlığa devrine yönelik 8 Nisan 2015 tarihli meclis kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtı. Dava dilekçesinde; “Dava konusu 63386 ada 6 parseldeki belediye hissesinin başbakanlığa tahsisinin gerekçesinin anlaşılması mümkün değildir. Alan yasadışı şekilde Cumhurbaşkanlığı'nca kullanılmaktadır. Başbakanlığa tahsis edilmesinde hiçbir hukuki yarar bulunmamaktadır. Bu nedenle dava konusu işlem amaç yönünden de hukuka aykırıdır. Alan halihazırda kaçak saray yerleşkesi içerisinde kalmaktadır. Davalı idarenin dava konusu meclis kararı ile “başbakanlık hizmet binası olarak kullanılmak üzere 2 yıl süre ile bedelsiz olarak Başbakanlık adına tahsis” kararında gerek alanın Başbakanlıkça kullanılmaması gerekse yukarıda sayılan nedenlerle hukuka aykırılığı tartışmasızdır.” ifadeleri dikkat çekti.

Vasiyet dava dilekçesinde yer aldı

Meclis kararının Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetine aykırı olduğu dava dilekçesinde de yer aldı. Dilekçede, “AOÇ arazisinin geleceği, Yerel Yönetimlerin borcu borçla kapattıkları küresel ekonominin dengelerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk dışı planlama ve yönetim anlayışına terk edilmektedir. AOÇ’nin Bağış senedinde, çiftlikte arazi ıslahı ve düzenlenmesi yapılması, çevrenin güzelleştirilmesi, halka gezecek-eğlenecek ve dinlenecek sağlıklı yerler sağlanması, halka nefis ve katıksız gıda maddeleri üretilmesi ve temini amacı açıkça belirtilerek bunların gerçekleştirilmesi yükümlülüğü konulmuştur. Dava konusu meclis Kararı Mustafa Kemal’in vasiyetine aykırıdır.”  ifadelerine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-aoc-icin-bir-dava-daha_131791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!