Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AOÇ'deki Tüm İşlemlerin Durdurulması İçin Harekete Geçtiler

AOÇ 1/10.000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, Ankara 5. İdare mahkemesi tarafından oy birliğiyle iptal edilmesiyle harekete geçen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ruhsat ve iskanların alt ölçekli planların iptali için girişimde bulundu.

yapı.com.tr
AOÇ'deki Tüm İşlemlerin Durdurulması İçin Harekete Geçtiler

Mimarlar Odası Ankara Şubesinde yapılan basın toplantısında, AOÇ'deki tüm iş ve işlemlerin durdurulması için süreç başlattıklarını ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "AOÇ'de Kaçak Saray ve yerleşkedeki tüm kaçak yapıların ruhsatının, iskanının ve dayanaktan yoksun alandaki bütün alt ölçekli planların iptal edilmesini Büyükşehir Belediyesine resmi yazıyla gönderdik" dedi.

Candan, şunları söyledi: "Ankara Büyükşehir Belediyesine alt ölçekli planların iptali için girişimde bulunduk. AOÇ'ta ruhsat ve iskanı iptal edin dedik. Artık üst ölçekli bir plan dayanakları yok. Ruhsat ve iskanları verdikleri alt ölçekli planların da iptal edilmesini istedik. Bu alandaki her şey , binalar yollar hukuk dışı. Ruhsat ve iskanlar da yasadışı verilmiş durumda, onlarla ilgili davalarımız devam ediyor. Hukuk önünde herkes eşittir. Sit alanında tarihi evinde değişiklik yapan Ayşe teyze için hapis cezası ve para cezası isteniyor. Hukuk Ayşe Teyze için uygulanıyor. Kaçak Sarayda uygulanmıyor. Artık herkes hukuka uymak zorunda. TBMM'nin AOÇ alanında sosyal tesis yapmasına karşı yürütmeyi durdurma aldık. TBMM bu karar uydu. AOÇ'de hukuka uymayanlar, toplumsal sözleşmemize aykırı davranıyorlar, bu hukuksuzluk toplumun birliğini dirliğini ve huzurunu bozar."


Mimarlar Odası Ankara Şube 2.Başkanı Ali Atakan ise, ülke yöneticilerini  hukuka saygılı olmaya davet ederek, "Toplum, geleceğinden kaygı duyar hale geldi. Milletin sarayı diyerek Kaçak Saray'ı meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bunun neresi milletin sarayı, millet bu sarayın neresini kullanıyor" diye sordu.

"Ulus'ta sit alanında aceleniz ne?"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı, Ulus'ta içinde birinci derece arkeolojik SİT alanı olan Roma Tiyatrosu" ile birlikte büyük bir alanda, Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırma yapıldığını bildirdi.

Birinci derece SİT alanlarında neden acele kamulaştırmaya gidildiğinin büyük bir soru işareti olduğuna dikkat çeken Candan, geçtiğimiz günlerde Ulus tarihi kent merkezinde yürütülen yenileme alanı projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılacak bazı taşınmazlara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.

Candan, buna göre, tarihi kent merkezinde yürütülen çalışmalar kapsamında kalan, 11 parsel ile 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı kapsamında kalan parsellerin acele kamulaştırılması kararlaştırıldığını belirtirken, bu kararın hukuk dışı olduğunu vurguladı. Ulus’taki acele kamulaştırma kararını yargıya taşıyacaklarını ifade eden Candan, AKP iktidarının acele kamulaştırmada rekor kırdığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocdeki-tum-islemlerin-durdurulmasi-icin-harekete-gectiler_133175.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!