Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AOÇ Planlarına Bir İptal Daha

Ankara 5. İdare Mahkemesi, AOÇ Koruma Amaçlı İmar ve Ulaşım Planını iptal etti; "Dava konusu planla önerilen yeni yolların zaten azalmış olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarının daha da azalmasına ve Çiftlik üzerinde değişik tasarruflar için baskılar oluşturulmasına neden olacağı" vurgusu yaptı

yapi.com.tr
AOÇ Planlarına Bir İptal Daha

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Odası Ankara Şubesi'nin ortak açtığı AOÇ davası sonuçlandı. İleri Haber'den Rıfat Doğan'ın haberine göre Ankara 5. İdare Mahkemesi, daha önce yürütmesi durdurulan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13.08.2010 gün ve 2494 sayılı kararıyla onaylanan "1/10.000 ölçekli Atatürk Orman Çiftliği Alanları Nazım İmar Planı ve I. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı"nın ve eki olarak onaylanan “1/10.000 ölçekli Ulaşım Şeması” ile “1/1000 ölçekli Ulaşım (Yol-Kavşak vb.) Uygulama Projesi”nin iptaline karar verdi.
 
Mahkeme kararında, Atatürk Orman Çiftliği mülkiyetinin 5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ile koruma altında olduğu, Kanunla korunan bir alanın imar planıyla azaltılmasının mümkün olmadığı, bütün yolların ve kullanımların Atatürk Orman Çiftliği mülkiyetinde olduğu, bunlar üzerinde 5659 sayılı Yasada öngörüldüğü üzere intifa hakkı tesis edileceği, Yasada yer alan 'Atatürk Orman Çiftliği Kanunundaki bu alanlarda konut, ticaret ve sanayi yer alamaz' düzenlemesinin raporda dikkate alınmadığı, Atatürk Orman Çiftliği'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsi mal varlığı olarak özel kişilerden satın alınmak suretiyle 1925 yılında Ankara’da kurulduğu, ..... Mustafa Kemal Atatürk tarafından 11.6.1937 tarihinde tasarrufu altında bulunan ve şahsi mal varlığı olan Atatürk Orman Çiftliği arazisinin şartlı olarak hazineye bağışlandığı, bağış senedinde “çiftliklerin yerine göre arazi ıslah ve tanzim etmek, muhitlerini güzelleştirmek, halka gezecek, eğlenecek ve dinlenecek sıhhi yerler, hilesiz ve nefis gıda maddeleri temin etmek, bazı yerlerde ihtikarla fiili ve muvaffakiyetli mücalede bulunmak gibi hizmetleri de bulunmak zikre şayandır. Bünyelerinde metanetine ve muvafakiyetlerinin temelini teşkil eden geniş çalışma ve ticari esaslar dahilinde idare edildikleri ve memleketin mıntıkalarında da mümessilleri tesis edildiği takdirde tecrübelerini müspet iş sahasından alan bu müesseselerin ziraat usullerini düzeltme istihsalatı artırma ve köyleri kalkındırma yolunda devletçe alınan ve alınacak tedbirlerin hüsnü, intihap ve iktisabına birar amil ve mesnet olacaklarına kani bulunuyorum ve bu kanaatle tasarufumdaki bu çiftlikleri bütün tesisat, hayvan ve demirbaşları ile beraber hazineye hediye ediyorum” şeklinde vasiyette bulunulduğu ifadeleri yer aldı.
 
Kararda, 'Kent merkezini İstanbul ve Eskişehir illerine bağlayan batı ve güneybatı yönlerinde Atatürk Orman Çiftliği sınırlarında 1. derece trafik yollarının mevcut olduğu, dava konusu planla önerilen yeni yolların zaten azalmış olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarının daha da azalmasına ve Çiftlik üzerinde değişik tasarruflar için baskılar oluşturulmasına neden olacağına; sonuç olarak, dava konusu planların şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı' ve 'Yasada yer alan "Atatürk Orman Çiftliği Kanunundaki bu alanlarda konut, ticaret ve sanayi yer alamaz" düzenlemesinin raporda dikkate alınmadığı' konularına hükmetti.
 
ÇMO Başkanı Mert Güvenç, karar hakkındaki değerlendirmesinde, "Mahkeme, AOÇ hakkında ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha teyit etmiştir. Ankaralıların, ulusumuzun mirası olan AOÇ hakkında konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

"Katmerli kaçak"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, "Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan kaçak saray, Ankapark, 40 metrelik yollar, bağlantı yolları, kavşakların hepsi, bu kararla katmerli kaçak haline gelmiştir. Bu ülkeyi yönetenler, 2014 Mart ayından beri  hukuka uymuyorlar; katmerli görevi ihmal var. Haklarında bir kez daha suç duyurusunda bulunacağız" dedi. Karakuş, yönetim kurulu üyeleri Ali Atakan, Namık Kemal Kaya ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, Başkent Dayanışması bileşenleri, Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Ankara 5.İdare Mahkemesi'nin kararını değerlendirdi.

"Çözümü biz üreteceksek, sen niye belediye başkanısın?"

Dava metinlerini ve davalı kurumların savunmalarını herkesin okuması gerektiğini, ortada ibretlik bir durum olduğunu vurgulayan Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"AOÇ'de  davalık olduğumuz 5 kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM'dir. Büyükşehir Belediyesi savunmasında, AOÇ alanında yapılan planların fikir projesi kapsamında olduğunu belirtiyor ve davacı tarafların, sorunların çözümüne yönelik öneri sunmasını yani plan yapmasını istiyor. Büyükşehir Belediyesi'ne ve belediye başkanına sormak lazım; planları ve çözüm önerilerini biz yapacaksak, siz neden  bu işleri yapmakla görevli belediye başkanı olarak o makamı işgal ediyorsunuz? Fikir projesi ise konu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odalarının birlikte açtığı Atatürk Orman çiftliği alanlarının yeniden kamusallaştırılması kent düşleri fikir proje yarışmasını takip etmesini isteriz" dedi.

"Tarım Bakanlığı AOÇ'yi idare edemez, Kültür Bakanlığı'nın dünyadan haberi yok"

Kültür ve Turizm Bakanlığı için de "Bakanlık, ya ne yaptığının farkında değil ya da bir görme sorunu var" yorumunu yapan Candan, "Kaçak Saray, Ankapark, AOÇ 'de yükseliyor, yollarla 1. derece doğal ve tarihi miras parçalanıyor, 'siz niye dava açıyorsunuz' diyor Bakanlık; pes vallahi" dedi. Candan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı da sürece kayıtsız kalmakla eleştirdi.

"Başbakanlık, orada zaten yapılaşma olmamalı diyerek kendisini ihbar ediyor"

Başbakanlığın ise yaptığı savunmada 'orada yapılaşma zaten olmamalı' diyerek kendisini ihbar ettiğini belirten Candan, "Atatürk Orman Çiftliği dava metninde ülkeyi yönetenlerin aczi, görevlerini nasıl ihmal ettikleri, nasıl kayıtsız kaldıkları ortaya çıkıyor; ibretlik  ve ders niteliğinde olan 31 sayfalık  bu kararın herkes tarafından okunması gerekiyor. AOÇ dava metni  ayna işlevi görüyor. Bu karar, AİHM davamıza çok önemli bir dayanak" şeklinde konuştu.

"Mahkeme haklılığımızı ortaya koydu"

Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Özden Güngör ise, mahkeme kararında Atatürk Orman Çiftliği alanlarının tarımsal niteliğine detaylı şekilde dikkat çekildiğini, sanayiinin ve yapılaşmanın altının çizildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün vasiyeti ile bize emanet edilmiş biricik alandır. Çok değerli tarımsal özellikleri barındıran, 1. derece mutlak tarım arazisi olan AOÇ mücadelemizi hiç bir şey durduramaz. Mahkeme kararı bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu".

http://www.yapi.com.tr/haberler/aoc-planlarina-bir-iptal-daha_133096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!