Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atıl ve Metruk Binalar Turizme Kazandırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatacağı uygulamayla, atıl ve metruk binalara 'turizm amaçlı kullanılabilir' belgesi verilebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Yapı Denetim ve İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, yapı denetim firmaları, teknik müşavirlik kuruluşlarına dönüştürülecek.

yapi.com.tr
Atıl ve Metruk Binalar Turizme Kazandırılacak

Gazete Habertürk'ün haberine göre, teknik müşavirlik kuruluşları bünyesindeki turizm uzmanları, Türkiye'nin her köşesinde incelemelerde bulunarak, metruk yapılar dahil, yılın her döneminde tam kullanılmayan binaları tespit edecek. Tespitler sonucunda, kullanım amacı değiştirilecek turizm amaçlı binalar için ''atıl konut sertifikası'' verilecek. Ayrıca yapıların mevcut durumu, getirilebilecek yeni fonksiyonlar belirlenerek rapor oluşturulacak. Çalışmanın ardından, eski özellikleri bozulmayan atıl ve metruk yapılara, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, yapı denetim belgesi, enerji kimlik belgesi ve turizm belgesi verilebilecek.

Anadolu'nun kırsalındaki evler de turizme kazandırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni düzenlemeyle, metruk ama tasfiye edilmeyen yapıları yeniden kent hayatına kazandırmayı amaçlıyor. Uygulamayla, atıl durumda bekleyen yapılar ekonomiye de kazandırmış olacak. Düzenleme, sadece büyükşehirler ve turizmin geliştiği bölgeleri kapsamayacak. Anadolu'nun kırsalındaki evler de turizme açılacak. Özellikle Doğu Karadeniz ve Toros yaylalarındaki kullanılmayan evler, restorasyonlarının ardından, yöresinin fiziksel ve kültürel özelliklerinin tanıtılmasına da katkıda bulunacak.

Uygulama başarılı olursa yasada değişiklik yapılacak

Bakanlık, uygulamanın başarılı olması durumunda, mülkiyet sorunu bulunan metruk yapı ve atıl konutları ekonomiye kazandırmak için gerekirse Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, bütün bölgelerde turizme büyük önem verdiklerini belirterek, ''Yayla turizmine ayrıca önem vermeliyiz. Bu konuda Turizm Mastır Planı çerçevesinde çalışmalarımız var'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atil-ve-metruk-binalar-turizme-kazandirilacak_101231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!