Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Avni Beyi İkna Edene Kadar 3 Hafta Uğraştım"

25 yıl aile şirketi Sinpaş'da çalıştıktan sonra ayrılma kararı alan Konut-Der Başkanı Ömer Faruk Çelik, yaşanan süreci The Wall Street Journal Türkiye'ye anlattı.

yapi.com.tr
"Avni Beyi İkna Edene Kadar 3 Hafta Uğraştım"

Ayşegül Akyarlı Güven'in sorularını yanıtlayan Ömer Faruk Çelik, ayrılmasının tamamen kendi kararı olduğunu vurgulayarak, "Avni Beyi ayrılmama ikna edene kadar 3 hafta uğraştım" dedi. Çelik'in, Ayşegül Akyarlı Güven'in neden Sinpaş'tan ayrıldığı ve yeni iş modelleriyle ilgili sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Sizin aile şirketi Sinpaş'tan ayrılmanız büyük sürpriz oldu. Ne oldu da aldınız bu kararı?

Yüzde 100 benim kararım bu bir defa. Ben 1.5 yıl önce de bu ayrılma kararımı Avni Beye anlatmıştım. Bireysel çalışmak, farklı bir şeyler yapmak istiyordum. Ama oluşmuş bir hengame, kocaman bir organizasyon var. Onun içinde yeni şeylere fırsat kalmıyor. Bu hengameden biraz çıkınca, yaş 50'yi de geçince bir şeyler yapmak istedim. Benim her 5-6 yılda bir muhasebecilik yapmak istemediğini söyledim. Sonra GYO kurduk. 5 sene de onunla uğraştık. Yeni bir heyecan olsun, hayatımız renklensin istedik.

Aranız bozuldu mu?

Ben Avni Beyi ayrılmama ikna edene kadar 3 hafta uğraştım. Ayrılık hesabımız 15 dakikada bitti. Normalde benim gibi bir adam ayrılırken 6 ay hesabı kitabı sürer. Biz amca-yeğeniz. Aile ilişkilerimiz aynı şekilde devam ediyor. Bütün hassasiyetimiz de o zaten. Ne olacak ha orada çalışmışız, ha burada..

Yıllarca Sinpaş'ta çalışıp ayrıldınız. Kentsel'i devralıp yeni bir iş modeli kurdunuz. Projelerde satılamayan evleri satıyorsunuz. Detaylandırır mısınız?

25 yıl Sinpaş'da çalıştım. Piyasada arz talep dengesinde farklılıklar oluşmaya başladı. Birkaç yıldır da konut satışlarında stokta tortular kalmaya başladı. Biz de Kentsel olarak bitmiş evde müşteriyle temas konusunda uzmanız. İnşaat şirketleri maketi iyi bilir. Lansman yapar, hayali anlatır, o hayali satar. Ama bitmiş evde, gerçekle müşteriyi yüzleştirmek ayrı bir tecrübe işi. Gerçeği anlatmak ayrı bir iş kolu olarak önümüzde durunca Kentsel'de bir model oluşturma kararı aldık. İş gelişmeye başladıkça heyecanımız arttı. İyi gidiyor. SPK bir Gayrimenkul yatırım fonu tebliği çıkardı. Gayrimenkule yatırım yapacak nitelikli yatırımcıyı bu fonda toplamak mümkün. İnsanlar gayrimenkul yatırımından hoşlanıyorlar. Ama yatırım yaptığı evle ilgilenmeyi, nasıl kiralaması gerektiğini bilmiyor. Onun yerine yatırımcı bizim fona parasını yatırıyor. Birkaç projeden evler alıyoruz. Böylece riskimizi azaltıyoruz. Bunları bir kiralıyoruz ya da satıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avni-beyi-ikna-edene-kadar-3-hafta-ugrastim_120595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!