Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emlak Sektörüne 'Kapalıçarşı' Modeli

Kent’Sell şirketi ile markalı konut projelerindeki sıfır daireleri satın alarak avantajlı imkanlarla satışına sunan EYG Grubu, yeni emlak portalı 'evdekifirsat.com' ile ‘bitmiş ev satışına uzmanlık getirme’ iddiasındaki modelini bir adım daha ileri taşıyor.

yapi.com.tr
Emlak Sektörüne 'Kapalıçarşı' Modeli

Konut sektörünün 'Kapalıçarşı'sı olma iddiasındaki evdekifirsat.com ile markalı, oturmaya hazır, sıfır daireler 'en avantajlı', 'en yeni', 'en popüler', 'en fırsatlı' ve 'en özel' başlıkları altında görülebilecek; kurulacak call center ile satış temsilcisiyle direkt iletişim kurulabilecek. Şu an için portföyünde Maslak Mashattan, Spradon Evleri, Spradon Teras Evler, Spradon Kuleler, Spradon Vadi, Spradon Quartz ve Divan Residence projelerinin bulunduğu evdekifirsat.com; müşterilerine takas olanağı da sunacak. Müşteriler, aynı zamanda 3 boyutlu sanal tur ile evin içinde ve proje içerisinde sanal olarak gezebilecek ve ilgilendikleri evin çevresi ile ilgili ve projenin demografik analiz raporlarına da ulaşabilecekler.

ÖmerÖmer Faruk ÇelikSektöre bir soluk aldırmak istiyoruz

Projenin lansman toplantısında yaptığı konuşmada öncelikli hedeflerinin İstanbul'da konut sektörüne bir soluk aldırmak olduğunu söyleyen EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik; öncelikli amaçlarının konut satmak değil, seçmeyi kolaylaştırmak olduğunu kaydetti. "Dijital platformda sektörün tüm firma ve projelerine kapımızı açacağımız, farklı projelerin bir arada bulunacağı bir Kapalıçarşı kurmak istedik" diyen Çelik, "Konut sektörüne bakarsak, 2013 yılı itibarıyla Türkiye’de 835 bin konut, İstanbul’da 163 bin konut ruhsatı alınmış ve hala üretimi devam ediyor. Birinci el satışlarda üretim 2013 yılı 675 bin adet, İstanbul’da 143 bin adet civarında, yılda 200 konut ve üzeri sayıda konut üretici firma sayısı da yaklaşık 250 firma. Bu verilerle bakınca, sektörde pek çok iyi firma ve pek çok kaliteli proje var. Biz de Türkiye’de ilk defa böyle bir dijital platformda hem bitmiş hem devam eden projeler için konut sektörüne çözüm üretmeye çalışacağız" diye konuştu.

Öncelikli hedeflerinin İstanbul olduğunu, altyapıyı tamamladıktan sonra Türkiye'nin tamamına ve yurtdışına açılmayı hedeflediklerini belirten Çelik; platformda bir süre sonra İngilizce, Rusça ve Arapça arama yapılabileceğini, böylece yurtdışından ev arama-satın almanın daha kolay olacağına işaret etti. Türkiye'nin ilk gayrimenkul portföy yönetim şirketi olan EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ ile tamamlanmış konut projelerine yönelirken, Kent'Sell'in devam eden projeleri de portföyüne alacağını aktaran Çelik; yavaş, ama kendinden emin adımlarla uzun vadede yurtdışındaki büyük gayrimenkul fonları seviyesinde bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Foto: Cüneyd Dişkaya (sol başta), Ömer Faruk Çelik ve Murat Parmakçı

EYG Portföy, bireysel yatırımları uzman kadrosuyla yönetmeye talip

"Biz, toplum olarak gayrimenkule yatırım yapmayı seven bir halkız" diyen ve pek çok tasarruf sahibinin gayrimenkule yatırım yaptığını anımsatan EYG Portfföy Yönetim Kurulu Üyesi Murat Parmakçı da, profesyonel kadrolarıyla bireysel yatırımları yönetmeye talip olduklarını açıkladı. SPK’nın portföy yönetim şirketlerine dair düzenlemelerinin 2014 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girdiğini, yurtdışında uzun bir geçmişi olan sistemin böylece Türkiye'de de önünün açıldığını belirten Parmakçı; yatırımcılara bireysel olarak elde edebileceklerinden daha fazla getiri sunmayı ve kaynak israfının da önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydetti. EYG Portföy için faaliyet izni alınmasının ardından ilk aşamada iki adet gayrimenkul yatırım fonu kurmayı planladıklarını belirten Parmakçı, bu fonlardan bir tanesinin inşaatı tamamlanmış konutlara, diğerinin ise gelişme potansiyeli yüksek bölgelerde yer alan arsalara yatırım yapacağını kaydetti. Parmakçı, şunları söyledi:

“Ülkemizde pek çok tasarruf sahibi gayrimenkule yatırım yapıyor. Oturduğu evin dışında ikinci, üçüncü, dördüncü evini alan veya uzun vadeli yatırım olarak arsa ve arazilere yatırım yapan pek çok yatırımcı var. Bu yatırımcılar ellerindeki kısıtlı bilgilerle veya danıştıkları kişilerin yönlendirmeleri ile hareket ediyorlar ve zaman zaman da istenemeyen sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Ülkemizde gayrimenkul sektörü çok hareketli bir sektör. Ayrıca sağlıklı bilgiye ulaşmanın son derece zor olduğu, iyi niyetin suistimal edilebildiği bir sektör. Biz en doğru yatırımları tespit etmek ve gerçekleştirmek için tüm teknik donanımımız ve profesyonel kadrolarımızla yatırımcılarımıza hizmet vereceğiz". 


Gayrimenkulde fırsat, sadece 'uygun fiyat' demek değildir

Gayrimenkulde fırsatın, sadece 'uygun fiyatlı konut' anlamına gelmediğinin altını çizen Kent'Sell Genel Müdürü Cüneyd Dişkaya ise, evdekifirsat.com ile proje geliştirme, site yönetimi ve 2. el tecrübeleriyle yaşam değeri, inşaat kalitesi, bölge gelişim hızlı ve uygun lokasyon gibi kriterler doğrultusunda fırsatlar sunduklarını dile getirdi. Seçtikleri projelerde prim yapma potansiyelinden çocuk parklarına kadar birçok kritere dikkat ettiklerini vurgulayan Dişkaya, "Müşterilerimize oturdukları yerden ev seçme fırsatı unuyoruz" dedi. Mayıs ayında portföylerindeki ilk proje olan Maslak Mashattan'daki 81 daireyi satın alarak, yüzde 30 fiyat avantajı ve banka kredisi kullanmadan 48 ay vade ile satışa sunduklarını hatırlatan Dişkaya; portföylerine Kuzu Grubu’nun Bahçeşehir’de hayata geçirdiği Spradon Evleri, Spradon Teras Evler, Spradon Kuleler, Spradon Vadi, Spradon Quartz ve Divan Residence olmak üzere 6 projede yer alan 1000 adet sıfır daireyi eklediklerini açıkladı.

Bu ‘fırsat evlerin’, rakiplerinden ‘hemen teslim edilebilme’ özelliğiyle ayrıldığını vurgulayan Dişkaya, "Bahçeşehir’in en önemli konut markası olan Spradon projelerinde yaklaşık 1000 dairede 1+1’den 6+2’ye kadar geniş bir portföy seçeneğini müşterilerimize sunuyoruz. Bu projeleri 240 bin TL’den başlayan cazip fiyatlarla satışa sunmaya başladık. Bu projelere yatırım açısından da güvenimizi göstermek için Bahçeşehir Spradon projelerinde 5 yıl kira garantisi veriyoruz. 5 yıl boyunca kira bizim taahhüdümüz olacak" diye konuştu.

Dişkaya şöyle devam etti: "35.000 m2 arsa üzerindeki 743 daireden oluşan Divan Residence'da da  1+1 ve 2+1 seçenekleri yer alıyor. Projenin ayırt edici özelliği kolay ulaşım imkânlarına sahip olması. Yeni bir yaşam ve yatırım imkânı sunan Divan Residence projesinin yakınında Marmara Üniversitesi'nin kampüs alanı, Marmaray'ın son durağı ve Tekstilkent Fuar Alanı bulunuyor. Projenin en önemli özelliklerinden bir diğeri konut satın alanların Marmara Denizi ve Küçükçekmece Gölü manzarasına da sahip olması."

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-sektorune-kapalicarsi-modeli_124944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!