Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Termik Santraller Tarımın Azrail'i Oldu'

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Ceyhan Nehri'nden bölgedeki termik santrallere soğutma amaçlı su alınmasına tepki gösterdi. Bulut, nehrin geleceğinin tehdit altında olduğunu belirterek, "Termik santraller, bölgenin, tarımın Azrail'i oldu" dedi.

yapi.com.tr
'Termik Santraller Tarımın Azrail'i Oldu'

DHA'nın haberine göre, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, ilçede kurulu bulunan termik santrallere soğutma amaçlı nehirden su alınmasının doğal kaynakların kurumasına yol açabileceğini belirterek, "Ceyhan Irmağı kuruyor. Böyle bir inciyi kurutup bu hale getirmek vicdanlara sığmaz. Türkiye, son dönemlerin en kurak yıllarından birini yaşıyor. Kış ve ilkbahar aylarında beklenen yağışın düşmemesi, ülke çapında su sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Elbistan’dan doğan ve binlerce yıldır Akdeniz’e dökülene kadar geçtiği her yöreye adeta can veren Ceyhan Nehri de bu kuraklıktan büyük ölçüde etkilendi. Ancak Ceyhan Nehri’ne kuraklıktan önce en büyük darbe, bölgedeki termik santrallerden geldi. Nehrin kaynak noktasından A Ünitesi’ne, daha aşağı kısmından da B Ünitesi’ne soğutma suyu olarak kullanılmak üzere saniyede binlerce litre su çekilmesi, kuraklığın pençesindeki nehre bir darbe daha vurdu" dedi.

"Termik santraller bölgenin tarımın Azrail'i oldu"

Irmağın kaynak noktasındaki yapay şelalenin kuruyup gölet haline geldiğini hatırlatan Bulut, nehrin önümüzdeki nesillere aktarılması için sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Termik santraller bölgenin, tarımın Azrail’i oldu. Yıllar yılı biz bu Azrail’le boğuşuyoruz. Kanser hastalığına yakalanma oranı en fazla yer burası. Termik santrallere tarım sektörü en başından beri karşıdır. Kışın dumanını zehrini soluyoruz, dışarı çıkılamıyor. Başımıza büyük bir bela bu santraller. Avrupa termik santralleri bırakıyor, biz yenilerini yapıyoruz. Yazık; Ceyhan, cennet ırmaklarından birisidir. Burası bizim en değerli varlığımız. Sularıyla sadece Elbistan’a değil, geçip gittiği her yörenin, tarımın adeta can kaynağı. Böyle bir inciyi kurutup bu hale getirmek vicdanlara sığmaz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santraller-tarimin-azraili-oldu_123840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!