Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrala Bakanlık Kılıfı!

UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine almaya hazırlandığı Amasra’ya, termik santral uğruna Kültür ve Turizm Bakanlığı “Turizm bölgesi değil” dedi.

yapı.com.tr
Termik Santrala Bakanlık Kılıfı!

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Bartın’ın Amasra ilçesi yakınlarına yapılması planlanan Hema Termik Santralı’na “İzni ben verdim” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin, Amasra’nın turizm bölgesi olup olmadığını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordurduğu anlaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorusuna yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Alan herhangi bir turizm merkezi veya kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi kapsamında değildir” yanıtını verdi.

UNESCO’nun Dünya Mirası Asil Listesi’ne almaya hazırlandığı Amasra için Kültür ve Turizm Bakanlığı “Turizm bölgesi değildir” deyince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeye hız verdi.

ÇED’den önce acele yanıt

Bartın’ın Amasra ilçesi yakınlarında, Gömü ve Tarlaağzı köyleri sınırlarındaki Çapak Koyu’na, Hattat Holding’e bağlı Hema Elektrik Üretim A.Ş. tarafından inşa edilmesi planlanan termik santral için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da devreye sokulduğu anlaşıldı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hema Termik Santralı projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun inceleneceği 27 Şubat 2014 tarihli 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanlığıyla temasa geçti.

Santralın kurulacağı alana yaklaşık iki buçuk kilometre uzaklıktaki Amasra’nın önemli bir turizm merkezi olmasından ötürü gelen itirazları bertaraf etmek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje alanının turizm bölgesi olup olmadığının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından teyidini istedi.

Turizm bölgesi değilmiş

Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın 6 Şubat 2014 tarihli yazısına Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen yanıt verdi. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, “Yapılan inceleme sonucu proje alanının 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilen herhangi bir Turizm Merkezi veya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında kalmadığı tespit edilmiştir” yanıtını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın “Turizm bölgesi değildir” dediği Amasra’nın, UNESCO tarafından Dünya Mirası Asil Listesi‘ne alınması gündemde.

Safranbolu, Hattuşaş, Truva, Selimiye Camii, Çatalhöyük ve Kapadokya gibi tüm dünyadan turistlerin ziyaret ettiği alanlar arasına eklenmesi söz konusu olan Amasra’nın UNESCO listesine girmesine ilişkin çalışmaları Amasra Kaymakamlığı yürütüyor.

Amasra, bağlı bulunduğu Bartın Valiliği’nin internet sitesinde ise “Karadeniz’in incisi” olarak tanıtılıyor. Valilik internet sitesinde Amasra’yla ilgili şu bilgiler veriliyor: “Amasra, Karadeniz’in incisi olarak tanınır. Doyumsuz bir doğa güzelliği ve geçmişi yaşayan tarihi kalıntıları ile adeta bir cennettir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrala-bakanlik-kilifi_121611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!