Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AYM, Ormanları Kurtaracak İtirazı 3 Yıldır Bekletiyor

İktidar, üç yıl önce yaptığı düzenlemeyle orman alanlarının, orman dışına çıkarılmasının önünü açtı. CHP, düzenlemenin ‘Anayasaya aykırı’ olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Ancak başvuru, üç yıldır AYM’nin gündemine gelmedi.

yapi.com.tr
AYM, Ormanları Kurtaracak İtirazı 3 Yıldır Bekletiyor

Orman eski Genel Müdürü Cahit Nasırlı, ormancılığımıza darbe indiren düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğu bilinmesine rağmen, kararların geriye işlememesi nedeniyle “Kazanılmış hak” gibi görüldüğünü belirtti.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; Cahit Nasırlı, ormanlar üzerindeki bu oyunu şöyle açıkladı: “2018 yılında çıkarılan bir torba yasa ile (6831 sayılı orman kanunu ek 16 maddesi) ormandan bazı alanların orman dışına çıkarılması ve bu çıkarılan arazi kadar Hazine arazisinin orman yapılmak üzere verileceği hükmü getirilmişti. Anayasaya aykırı olan bu yasa, CHP tarafından AYM'ye götürüldü. 3 yıldan beri AYM'de görüşülmedi. AYM kararları geriye çalışmadığından, mahkeme iptal kararı verse bile bu uygulamaları geriye çevirmek mümkün olmayacak. Ancak AYM'nin iptal kararı en azından bundan sonraki tahribatı önleyecek.”

Bu düzenlemenin iptali beklenirken, 6 Ocak 2021'de ormanların imara açılmasıyla ilgili yeni bir yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmeliğin de anayasaya aykırı olduğunu, yasa değişikliğiyle kapsamın genişletildiğini belirten Cahit Nasırlı, “Üzerinde en az 5 adet ev, ahır, samanlık, ambar gibi yapıların bulunduğu ormanlık alanlar yerleşim yeri olarak tanımlanıyor. Bu alanlar, kişilerin başvurusu halinde orman sınırları dışına çıkarılarak imara açılabilecek.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aym-ormanlari-kurtaracak-itirazi-3-yildir-bekletiyor_183621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!