Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bakanlıklar Hangi Yüzle Meslek Odalarını Denetleyecek?"

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, meslek odalarının denetiminin bakanlığa bağlanması ile ilgili, "Oda`nın 'idari ve mali açıdan', süren davaların bir bölümünde karşı saflarda yer aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenmesinin öngörülmesi, tam da süregiden talan düzenine uygun bir kara komedidir" dedi.

yapi.com.tr
"Bakanlıklar Hangi Yüzle Meslek Odalarını Denetleyecek?"

Necati Uyar, TMMOB'a bağlı 11 odanın denetiminin bakanlığa bağlanmasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. İşte Uyar'ın basın açıklaması..

Bakanlıklar hangi yüzle meslek odalarını denetleyecekler?

12 Eylül döneminde de faşist yönetimin korkulu rüyası olan TMMOB`yi dizginleyebilmek amacıyla 6235 sayılı TMMOB Yasası‘na giren meslek odalarının mali ve idari denetiminin ilgili bakanlıklar tarafından yapılmasına yönelik düzenleme, 1983 yılında Cunta Meclisi tarafından getirilmiş olmasına karşın bugüne kadar hiçbir zaman uygulanmamıştı.

12 Eylül döneminden hesap sormak, 12 Eylül faşizminin izlerini silerek,  ülkeye "ileri demokrasi" getirme iddiasıyla ironik bir biçimde 12 Eylül 2010 tarihinde referandum düzenlemiş olan iktidar, 12 Eylül döneminde yasalaşmış ancak 30 yıldır uygulan(a)mamış olan "kadük" kanun hükmüne sığınarak, TMMOB‘nin ve bağlı odalarının yükselen muhalefetini seçimler öncesinde kısabilmek amacıyla yeni bir adım atmıştır.

Bu kapsamda, Odamızın da içinde yer aldığı 11 meslek odasının idari ve mali denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılması kararlaştırılmış ve karar 17 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete`de yayınlanmıştır. Ülke genelinde devam eden 600`ü aşkın dava ile yerel yönetimler ve bakanlıklar tarafından tümüyle rant ve talan amaçlı geliştirilmiş, kirli ilişkiler yumağı kararlara karşı mücadele sürdüren Şehir Plancıları Odası`nın "idari ve mali açıdan", süren davaların bir bölümünde karşı saflarda yer aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenmesinin öngörülmesi, tam da süregiden talan düzenine uygun bir kara komedidir.

Gezi olaylarının rövanşı olarak başlatılan, meslek odalarını etkisizleştirme, yıldırma, demokratik mücadelelerinden uzaklaştırma ve seslerini kısma amaçlı bu uygulamalar, Odamızca meslek alanımızda kentlerimize, doğal ve kültürel değerlerimize, kamu mülklerine yönelen talan ve yolsuzluk girişimlerine karşı, toplumsal yarar adına tavizsiz biçimde sürdürülmekte olan mücadeleyi engellemeye yetmeyecektir.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliklar-hangi-yuzle-meslek-odalarini-denetleyecek_115055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!