Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Mimarlar Odası, Bakanlığın Müdürlüğü Yapılmak İsteniyor"

TMMOB’ye bağlı Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimi Orman Su işleri Bakanlığı’nca yapılır kararı bugün resmi gazetede yayımlandı. Bakanlar Kurulu kararına Mimarlar Odası Ankara Şubesi de tepki gösterdi. Şube Başkanı Ali Hakkan," Mimarlar Odası’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir müdürlüğü haline getirme çabaları var" dedi.

yapi.com.tr
"Mimarlar Odası, Bakanlığın Müdürlüğü Yapılmak İsteniyor"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan konu ile ilgili, “TMMOB’ye bağlı odaların merkeziyetçi bir yapıya bağlanması öngörülüyordu. Şu anda galiba Mimarlar Odası’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir müdürlüğü haline getirme çabaları var. Yıllardır yürüttüğümüz kamu yararına çabalarımız, çalışmalarımız yok edilmek isteniyor. Son düzenlemeleriyle Odalarda mali sıkıntılara yol açtı.  Yıllar öncesinden gelen bu tavır Devlet Denetleme Raporlarında Oda’ların nasıl zapturapt altına alınacağına dair ifadelerle yansıdı. Şimdi yapılanlar Odaları yok etmek anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise, “ Kent topraklarının satılmasında, kültür ve mirasın talanına Oda olarak tepki gösteriyoruz. İktidar tarafından bu toplumsal muhalefeti ıslah etmenin bir yolu, ses kısmanın bir yolu olarak görülüyor. Yıllardır, Mimarlar Odası’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir müdürlüğü haline getirmek istediklerini çok iyi biliyoruz.  Böyle bir şeyin mümkün olması için Anayasa’nın 135. maddesinin değiştirilmesi gerekir, anayasaya aykırıdır.” dedi. 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-bakanligin-mudurlugu-yapilmak-isteniyor_113720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!