Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Harem Otogarı Kaldırılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. havalimanı, metro çalışmaları ve İstanbul trafiği hakkında açıklamalarda bulundu. Topbaş, Anadolu Yakası'ndaki Harem Otogarı'nın kaldırılacağını söyledi..

yapi.com.tr
1 Harem Otogarı Kaldırılıyor!

Bayram süresince Esenler Otogarı'ndaki sıkıntıların hatırlatılması üzerine Topbaş, "Yapıldığı tarihi düşünmek lazım. İstanbul'daki otogar 6 milyonlarda yapılan bir otogar. Bu otogar günümüzdeki şehre yeterli değil. Bizim esasında ulaşım master planlarında öngördüğümüz cep otogarları başta olmak üzere, yeni alan tespitlerimiz var. Harem'in kaldırılması, kent içi yoğunluğun verdiği baskıyı kaldırmak için çalışmalarımız var. Otogarın işletmesi belediyemizde değil, ihaleyle verildiği için bizim orada bir katkımız söz konusu değil." dedi.

Cihan'ın haberine göre, metro seferberliği başlattıklarını anlatan Topbaş, "Dünyanın bütün kentlerinin birinci problemi mobilite. Yani ulaşım ile ilgili problem. Bütün kentler bunu çözmeye çalışıyor. Biz de yatırımlarımızın büyük bölümü ulaşıma ayırdık. Başta metrolarla ilgili kesenin ağzını açtık. Metro deyince akan sular duruyor. Bütün yatırımlarımızı metroya yönelttik. Seferberlik diyeceğimiz tarzda çalışmamız var." dedi.

3. havalimanının kuş yolları üzerinde yapılacağına ilişkin kaygılara da cevap veren Topbaş, "Kuş yolu üzerinde derken tek noktadan bakıyoruz. Türkiye'nin bulunduğu orta iklim kuşağı ve coğrafya konumu itibariyle bir çok iklimlerin odak noktasında. Geçiş noktası olduğu doğru. Hava akımları göç yolları var bunlar bir gerçek. Çamlıca'da da kuş geçişlerini gözetleme kulelerimiz var. Buna mecbursanız bunu yapmak zorundasınız. Başka türlü imkan yoksa. Bu kaçınılmazdır, yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

29 Ekim tarihinde açılacak Marmaray ile ilgili soruları da cevaplayan Topbaş, hattın ilk önce Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme arasında faaliyete geçeceğini belirtti. Topbaş, bu noktalara gelecek yolcuların da otobüs sistemleri ile taşınacağını aktardı.

Açılış programı ile ilgili de konuşan Topbaş, "Dün Ulaştırma Bakanımız ile görüştük. Açılış programından itibaren kente yapacağı katkıyı düşündük. Şu anda banliyö hatları üzerinde yoğun bir çalışma var. Hızlı sisteme göre yapılan bu çalışma nedeniyle hattın tamamı şu an kullanılamayacak. Marmaray şu anda sadece Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar gidebilecek. Yolcuların buradan devam edebilmesi için otobüs sistem oluşturmaya çalışıyoruz. İstanbullular'ın keyifle kullanacağı, kent içerisinde önemli bir hareketlilik getirecek bir proje bu." dedi.

'3. köprü ve havalimanı bir ihtiyaç'

3. köprü ve havalimanı projelerinin ihtiyacın ürünü olduğunu kaydeden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Dünya nüfusu 7 milyarlarda, 9 a doğru gideceği bahsediliyor. Bütün dünya bunu yaşıyor. Kentlerin bu yoğunlukta daha rahat bir yaşam sürmesi için de yöneticilerin de bir takım adım atması gerekiyor. Geçmişte birinci köprü yapıldı karşı çıkıldı. Belki ikisine birlikte başlansaydı daha rahat olurdu. Durup dururken köprü yapalım diye yapılmaz ki. Bir ihtiyaç varsa yapıyorsun. Atatürk havalimanını yapan Hayati Tabanlıoğlu proje hocamdı. 73'lerde kendisini ziyarete gittiğimizde, bize 3 milyon kapasiteli bir havaalanı diye bahsettiğinde burası 2.5 milyonluk şehir. Nasıl 3 milyon dediğimizde bugün 40 milyonlara yaklaştı ve yetmiyordu. Bugün yüz milyonluk havaalanı diyoruz biz. Afaki geliyor ama belki gelecekte yetmeyecek. Bu projeler kent yaşamını kolaylaştıracak önemli projelerdir. Doğru projeler yapılması gerekendir. Bireysel araçlarla günlük hareketlilik devam ettikçe işte bu trafikteki kaoslar devam eder. Bunun çözümü metro ağırlıklı. Toplu taşımayı kaliteli konforlu hale getirirseniz bireysel araç kullanmaz insanlar. Artık dünya böyle. Paris'te böyle, Barcelona'da böyle. Açtığımız metro hatlarında insanlar teşekkür ediyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/harem-otogari-kaldiriliyor_113265.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Doğru bir karar. Çünkü ulaşım olarak İstanbul trafiğini göz önüne alacak olursak çok ters bir konumda kalmaktadır. Bununla beraber anadolu yakasında şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmalar kendi çabaları ile kendilerine özel terminaller oluşturmaktadır. Bunun yerine belediye bir arazi belirleyip daha düzgün ve tertipli bir otogar yapıp bütün firmaları tek bir çatı altında toplamalıdır... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!