Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Blue'Safe Mavi Kale 'ETAG 004 Belgesi'ni Aldı

Blue'Safe Mavi Kale, tüm performans testlerinden başarılı sonuçlar alarak Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu'nun (EOTA) dış cephe mantolama ve ısı yalıtım sistemleri için Avrupa sınırları içinde zorunlu bir değerlendirme ve kalite sistemi olan ETAG 004 belgesini almaya hak kazandı.

yapi.com.tr
Blue'Safe Mavi Kale 'ETAG 004 Belgesi'ni Aldı

ETAG 004 standartı için ürün veya ürün grupları, belirli bir dönem (ısı yalıtım sistemleri için 30 yıl) yaşlandırma testlerine tabi tutularak, bu dönem içinde aşırı soğuk ve sıcaklarda, rüzgâr ve yağmur gibi çevresel etmenlere karşı dirençleri ölçülüyor. Önümüzdeki dönemlerde Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince Türkiye’de de uygulanması zorunlu hale gelecek olan sistemle, her binanın bir ısı kimliğine sahip olma şartı istenecek ve bu sistem sayesinde binalarda mantolama ve ısı yalıtımı konusunda standartlar yakalanmış olacak.

Alınan bu belgeyle Blue’Safe Mavi Kale Isı Yalıtım Sistem ve bileşenlerinin kalitesi Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu olan EOTA tarafından da belgelenmiş oldu. Bu şekilde Blue’Safe Mavi Kale Isı yalıtım ürünleri, AB sınırları içinde hiçbir yasal ve teknik engele takılmadan, CE işaretini de kullanarak dolaşabilecek ve tüm ihalelere teknik olarak katılabilme şansını elde etmiş olacak.

ETAG 004 belgeli ürünler, enerji kimlik belgesi uygulamasını kolaylaştıracak

Ayrıca, ETAG 004 belgeli ürün sistemlerini kullanan binalarda, ETAG 004 belgesi sayesinde kimlik problemi olmayacak ve sorunsuz bir denetim süreci yaşanacak. Enerji Performans Yönetmeliği'ne göre bundan böyle her yapının enerji performansının ölçülmesi ve enerji kimlik belgesinin hazırlanması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içerecek ve konutları aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi A’dan G’ye kadar sınıflandıracak. Uygulama, ilk etapta yeni binalar için zorunlu olmakla birlikte; mevcut binaların da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Yönetmeliğin uygulanmasıyla binalarda ısıtma-soğutma amaçlı enerji tüketiminin ortalama yüzde 50, karbondioksit salımının da yüzde 3-4 gibi bir oranda azaltılması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bluesafe-mavi-kale-etag-004-belgesini-aldi_100964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!