Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak

Sanayide kadın istihdamını artırmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Borusan, ‘Annemin İşi Benim Geleceğim’ adlı projesini bugün (21 Ocak 2012 Pazartesi) basına tanıttı.

yapi.com.tr
2
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak
 • 'Borusan Neşe Fabrikaları' ile Sanayide Kadın İstihdamı Artacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un hazır bulunduğu basın toplantısı ve protokol imza töreni kapsamında 'kadın istihdamı' konusuna sıklıkla vurgu yapılarak bu bağlamda bir model oluşturmanın önemine dikkat çekildi.

Çocuk bakımı nedeniyle çalışma imkanı bulamayan kadınlara yönelik olarak başlatılan ‘Annemin İşi Benim Geleceğim’ projesi çerçevesinde; Türkiye genelinde 10 ildeki 10 organize sanayi bölgesinde, 0-6 yaş grubu çocukların bakım ve okul öncesi eğitim hizmeti alacağı kreş ve gündüz bakım evleri inşa edilecek.

Kadın istihdamının artırılmasında çözümün bir parçası olmaya karar verdik

Protokol imza töreninde konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, konuşmasına, son yıllarda uyguladığı mali disiplin ve yapısal reformlar neticesinde başarılı bir büyüme performansı gösteren Türkiye’nin hedefinin, dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer alabilmek olduğunu hatırlatarak başladı. Böylesine iddialı bir hedefi gerçekleştirebilmek için nitelikli, verimli ve çalışkan bir işgücü yapısına ihtiyaç olduğunu belirten Uğur, "Türkiye’de kadınların işgücü profiline baktığımızda olumsuz bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Uluslararası karşılaştırmalarda Türkiye’nin kadın istihdam oranının gerilerde olduğunu görüyoruz" dedi.

Bu bağlamda kadınların iş yaşamına katılımının Türkiye’nin kalkınma sürecinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu, hükümetin kadın girişimciliğini ve istihdamını artırmaya yönelik çok önemli adımlar attığını kaydeden Uğur, Türkiye’nin en köklü sanayi şirketlerinden biri olarak çözümün bir parçası olmaya karar verdiklerini vurguladı. Yapılan araştırmalara göre; kadının çalışmasının önündeki en büyük engelin çocuk bakımı olduğunu anlatan Uğur; "Bu konuda ailelere destek vererek, kadınların ekonomik yaşama katılmasını, çocukların iyi bir okul öncesi eğitimi almasını, böylelikle aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz" dedi ve projeyi kısa bir süre önce kaybettiğimiz Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık’ın anısına adadıklarını açıkladı.

"Kadının çalışma hayatına katılabilmesinin ev ve çocukları ile ilgili sorumlulukları yerine getirebilmesi ile ilişkili"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise öncelikle ‘sosyal sorumluluk’ konusunun önemine dikkat çekti. İşletmelerin üzerinde durması gereken en önemli konulardan birisinin sosyal sorumluluk olduğunu vurgulayan Ergün, tüketicilerin de davranışlarının artık bu bağlamda şekillendiğini belirterek ilerleyen dönemde konunun daha da önem kazanacağını anlattı.

Borusan Holding tarafından belirlenen başlığın ise ayrıca önemli olduğuna değinen Ergün, iki Bakanlık arasında geçtiğimiz yıl imzalanan protokolü de hatırlatarak, projenin söz konusu protokol çerçevesinde gerçekleşeceğini aktardı. Kadının çalışma hayatına katılabilmesinin ev ve çocukları ile ilgili sorumlulukları yerine getirebilmesi ile ilişkili olduğuna değinen Bakan Ergün; yasada konu ile ilgili maddelerin tanımlı olduğunu ancak bu maddelerin ötesinde bir model geliştirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

"Annelik ve ekonomik yaşam birbiri için engel oluşturmamalı" diyen Ergün, bununla birlikte çalışan annelerin çocuklarının da eğitim ve sosyal hayata eksiksiz katılımlarının önemine dikkat çekti.

"Anahtar kelime 'değişimi yönetmek'"

Basın toplantısının son konuşmasını gerçekleştiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de anahtar kelimenin 'değişimi yönetmek' olduğunu; sorunları çözecek kapasiteye ulaşmanın önem taşıdığını belirtti.

Ortaya konulan hedefi 'sürdürülebilir büyüme' şeklinde tanımlayan Şahin, bunun için beşeri ve sosyal sermayenin gelişiminin bir gereklilik olduğunu anlattı. Bu anlamda kadının yaşam kalitesinin yükseltilmesinin ve sürdürülebilir kalkınmanın öznesi haline gelmesinin en temel hedefleri olduğunu ifade eden Şahin; eğitim ve sağlık konularına da değinerek, "Bugün kadın istihdamından bahsedebilmek için öncelikle eğitim hayatını tamamlamış sağlıklı kadın bireylerden bahsedebilmemiz gerekiyor" dedi.

Mevcut istatistikî verilere göre, bugün sanayi alanında kadın istihdam oranının yüzde 15 olduğunu belirten Bakan Şahin; bu oranın tarım ve hizmet sektörü alanında yüzde 42 civarında olduğunu, sanayide yakalanan ivmenin hizmet sektöründe de yakalanması gerektiğini ifade etti.

'Annemin İşi Benim Geleceğim' Mimari Tasarım Yarışması ile başlıyor

'Annemin İşi Benim Geleceğim', iki Bakanlık arasında geçtiğimiz yıl imzalanan protokol kapsamındaki işbirliği alanlarından biri olan 'OSB’lerdeki kreş sayısını artırma' hedefine, önümüzdeki 4 yılda 75 – 150 çocuk kapasiteli 10 kreş inşa ederek katkıda bulunacak.

Borusan bu projeyle; kadınlara destek olarak, sanayi alanında daha fazla kadın çalışanın istihdam edilmesini hedefliyor. Projesi kapsamında kurulacak Borusan Neşe Fabrikalarının; projenin ruhunu yansıtan, çocukların geleceğe umutla bakmasını sağlayan, yenilikçi, özgün bir mimari tasarıma sahip olması hedefleniyor. Bu amaçla Borusan ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlenecek bir mimari tasarım yarışması açıyor.

Resmi yarışma takvimi gereğince 25 Ocak 2013 Cuma günü ilan edilecek “Organize Sanayi Bölgelerinde Kreş ve Gündüz Bakım Evi Ulusal Mimari Proje Yarışması”, TMMOB Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği kuralları içinde açılmış, tek aşamalı, açık ve ulusal mimari proje yarışmasıyla bir Borusan Neşe Fabrikası modelini elde etmeyi hedefleniyor. Yarışmayla çok sayıda seçenekten uzun vadede gereksinimleri karşılayabilecek nitelikli, özgün, işlevsel, ekonomik ve yenilikçi çözümler seçilmesi ve güzel sanatların teşvikine uygun ortam sağlanması amaçalnıyor.

Ücretsiz indirilebilecek yarışma şartnamesi ve ayrıntılı bilgi, 25 Ocak 2013, Cuma günü itibariyle www.anneminisi.org sitesinde sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-nese-fabrikalari-ile-sanayide-kadin-istihdami-artacak_104004.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
 • Öncelikle sizi cani gönülden Tebrik Ediyorum. Allah yolunuzu açık etsin Bayanlarımız kendi ayakları üzerinde durabilmeli , ekonomik özgürlükleri olmalı . YANITLA
 • ben yapılan bu destegi çok çok begendim.ben çocuklarımı büyütmek için evde oturdum.üniversite mezunuyum daha 8 ay önce ekonomik özgürlügüme kavuştum.fakat bu defa da ne oluyor biliyormusunuz yaş sınırı önümüze engel konuluyor.özelde çalışıyorum .şu an 40 yaşımdayım.devlette insanlar 60 yaşına kadar çalışırken özel sektörde bu mümkün olmuyor.ben özellikle çalışmak için üniversite bitirdim.fakat ne kadar iş verirler bana bilmiyorum.bana iş konusunda yardımcı olursanız iki tane çocugu da kurtarmış olursunuz.ankara/dikmende oturuyorum.kamu yönetimi mezunuyum.şu an sekreterlik ön muhasebe ile meşgulüm.bana yardımcı olsanızda olmasanızda bu proje için sizi çok kutluyorum.cok teşekkür ediyorum. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!