Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Borusan Neşe Fabrikası" Yarışması Kolokyum Notları

Borusan tarafından düzenlenen 'Organize Sanayi Bölgeleri'nde Kreş ve Gündüz Bakımevi Ulusal Mimari Proje Yarışması'nın kolokyum Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) yapıldı. Kolokyumda yapılan tartışmaların tam metnini sizlerle paylaşıyoruz.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

"Borusan Neşe Fabrikası" Yarışması Kolokyum Notları "Borusan Neşe Fabrikası" Yarışması Kolokyum Notları

Hakkı Önel: Saygıdeğer konuklar, değerli meslektaşlarım hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarken kolokyum oturumunu açıyorum. Yapı-Endüstri Merkezi temsilcimizin de bahsettiği gibi; Borusan Firması “Annemin İşi Benim Geleceğim” teması ile Türkiye’de ilk defa hem eğitim yapılarını hem de okul öncesi 0-6 yaş eğitimini kapsayan bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. İki bakanlığın desteğini alarak, Mimarlar Odası ve Yapı-Endüstri Merkezi’nin de katkılarıyla böyle bir yarışmayı açması nedeniyle Borusan Firması’nı yürekten kutluyorum. Birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yarışmada 900’ün üzerinde, 1000’e yakın şartname alındı. Hepimizin yakından takip ettiği gibi,  Cumhuriyet tarihi boyunca yarışmalarla elde edilen projeler bağlamında, bu nitelikte ve sayıda şartname alınışı ilk defa bu yarışmada gerçekleşti. Yine bir ilk olarak eğitim yapıları konusunda bir yarışma ilk defa kamu tarafından değil, özel alanda açıldı. Alınan 1000’e yakın şartnameden 188’i proje teslimi yaptı. Açılabilir zarflarda görüldüğü üzere yarışmaya katılan 188 projede ortalama 4 meslektaşımız bu sosyal sorumluluk projesine katkı sağlamış. Yani kreş ve gündüz bakımevleri konusunda 1000’e yakın meslektaşımız kafa yormuş ve önemli bir destek sağlamış. Bunu önemsiyoruz.

Yarışmanın ilan edildiği tarihlerde Borusan, meslektaşlarımıza medya üzerinden bir çağrıda bulunmuştur; “Bu sosyal sorumluluk projemize destek verin mimarlar!”. Yarışmalar tarihine baktığımız zaman bu yarışma; 900 şartname ve 188 proje teslimi ile en fazla katılımın olduğu ikinci yarışma. Birincisi Kayseri’de düzenlenen cami yarışmasıydı. Şartnamelere baktığımızda 1000’e yakın meslektaşımızın destek sağladığını, 4000’e yakın meslektaşımızın da bu konuya yoğunlaştığını görüyoruz. Bu yarışmaya katılımı, şartname alımını, destekleri ve Borusan’ın girişimini mimarlık alanında önemli bir mesaj olarak algılıyoruz. Bu sebeple destek veren herkesi kutluyorum. Sergiyi de dolaştınız ya da açılıştan sonra dolaşacaksınız. Gökhan Avcıoğlu ile Sinan Kafadar meslektaşlarımız asil jüri üyelerimiz olarak ilan edilmişti. Bu iki jüri üyemiz yurtdışındaki görevleri nedeniyle şartname ve ihtiyaç programının hazırlanması sürecinde toplantılarımıza katılamamıştı. Bu nedenle Mimarlar Odası yarışmalar yönetmeliğine göre Burçin Hoca ile Selçuk kardeşimizi yedek üyelikten asil üyeliğe geçirerek yönetmeliğe uygun olarak değerlendirme çalışmalarına başladık.

Tutanaklarda da açıkça belirtildiği gibi; yarışmalar yönetmeliği 33. Madde A fıkrasına göre jüri üyelerinden bir kişinin proje hakkında olumlu görüş bildirmesi, o projenin bir üst aşamada değerlendirilmesi için yeterlidir. Bu bağlamda 13 proje tüm jüri üyelerinden olumsuz görüş alarak ilk turda elendi. 175 projenin ise ikinci turdan itibaren değerlendirilmesi kararlaştırıldı. İkinci turda yine yönetmeliğin belirttiği gibi genel bir görüşme yapıldı. 1-1,5 gün öncesinden jüri üyelerimiz bireysel çalışmalarını tamamlamıştı. Jüri üyelerimizin yarısından bir fazla oy alan projelerin 3. tura kalması kararlaştırıldı ve 3. tura 50 proje kaldı. Yarışmalar yönetmeliğinde, bu 50 projeden ödül ve mansiyon sayısı kadar proje belirleniyorsa 4. turda sıralama yapılması tanımlanıyordu. 4. turdan sonra, raporda da belirtildiği gibi, yapılan her proje üzerinde tek tek gerek akademik gerekse teknik yönden uzun tartışmalar yapıldı. Önyargısız ve keyifli bir jüri çalışması gerçekleştirdik. Bundan dolayı da mutluluk içindeyim. Jüri üyelerine de teşekkür ediyorum ve mesleğimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Her defasında önyargısız, sürekli tekrardan sorgulayarak ve tekrar geri dönerek ortak aklı yakalamaya çalıştık. Her proje üzerinde yapılan tek tek görüşmeler sonucunda 4. elemede 23 proje kaldı. Bildiğiniz gibi üç ödül, üç mansiyonumuz vardı. Bir de jüri emrine tahsis edilmiş 15 bin vardı. Bu sayıyı aştığımız için yönetmeliğin belirttiği şekilde 5. tura geçtik. 5. turun sonunda da yaptığımız olağanüstü çalışmalar ve olağanüstü tartışmalar sonucunda 13 proje kaldı. Bu aşamada jürimiz, 15 bin liralık jüri emrine tahsis edilmiş projelerden satın alma olarak 5 satın alma, 6 tane de 3’ü ödül 3’ü mansiyon olmak üzere 11 derecelendirmenin yapılmasını kararlaştırdı.

Yönetmeliğin belirlediği gibi; evvela oy birliği ile derece ve mansiyon grubuna giren 6 proje ve satın alma grubuna giren 5 projeyi seçerek diğer 2 projenin elenmesine karar verildi. Tutanaklarda da belirlediğimiz gibi, dereceye girmemesine rağmen açabilir kaydı olan çok sayıda proje vardı. 23 Nisan geç saatlere kadar yaptığımız çok keyifli çalışmalardan sonra, o projeleri de açtığımız zaman bu yarışmaya daha çok genç yarışmacıların çok büyük destek verdiklerini ve katılım sağladıklarını gördük. Bu durumdan da sevinç duyuyorum. Benim bu genel açıklamalarımdan sonra, jüri üyelerinden de katkı sağlamak isteyen olursa onlara söz vereceğim. Daha sonra da kolokyumu yönetmek ve soru-cevaplara geçmek üzere değerli meslektaşım, Zafer kardeşimi davet edeceğim. Öncelikle Murat Hoca’dan başlayarak jüri üyelerimin genel düşüncelerini almak istiyorum. Daha sonra da kürsüyü Zafer’e teslim edeceğim, Zafer kolokyumu soru-cevaplar şeklinde yönetir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8  |   9  |   10  |   11
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/borusan-nese-fabrikasi-yarismasi-kolokyum-notlari_108968.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!