Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Moda Bostanı Kiralanıyor

Kadıköy'deki Moda Bostanı Kadıköy Belediyesi'ne kiralanacak. Kadıköy Belediyesi ise Moda Bostanı'nı kamu yararına kullanacağını söyledi.

yapi.com.tr
Moda Bostanı Kiralanıyor

Oda TV'nin haberine göre, Vakıflar’ın mülkiyetindeyken 2006’da kiraya verilen ve o zamandan bu yana Kadıköy Belediyesi izin vermediği için dokunulamayan 3325 metre karelik Moda’daki tek doğal afet alanının (Moda Bostanı) akıbetine ilişkin dün gün boyunca önemli gelişmeler yaşandı.

Moda muhtar meclisi Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Kadıköy Belediye Başkanlığı'nda

İlk olarak, Moda Muhtar Meclisi, 14.30’da Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman’ın da içinde olduğu bir heyet olarak Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü ile yaklaşık iki saati aşan bir toplantı yaptı. Toplantı sonucunda, Vakıflar, arazinin eskisi gibi yeniden Kadıköy Belediyesi’ne kiraya verilebileceğini, ancak bunun için yıl sonunda mevcut sözleşmenin bitmesinden sonra sözleşme yapılabileceğinin altını çizdi. Bu gelişme üzerine Moda Muhtar Meclisi heyeti Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’ndan randevu istedi. Heyetle 17.00’de bir araya gelerek yaklaşık bir saat görüşen Başkan Nuhoğlu da zamanı geldiğinde araziyi yeniden kiralama ve amacına uygun olarak kamu yararı doğrultusunda güvence oluşturmaya yeşil ışık yaktı. Başkan Nuhoğlu, mevcut kiracının arazide herhangi bir faaliyetine de izin vermeyeceğini, bu konuda Modalılarla birlikte hareket edeceğini vurguladı.

Forum öncesi temsilciler bir araya gelerek mutabakata vardı

Akşam 20.00’de ise Moda Muhtar Meclisi ile Caferağa Dayanışması, Kent Dayanışması, Mimarlar Odası ve Moda’daki dokuz dernek başkanı ve temsilcisi gelişmeleri değerlendirerek mutabakata vardılar ve Kadıköy Belediyesi’nin arazinin esenliği için kiralaması yoluna gitmesine yeşil ışık yakmasını olumlu karşıladılar.

Uzun süren foruma belediye başkanı Nuhoğlu da katıldı

21.00’de söz konusu arazide Moda Muhtar Meclisi, Caferağa Dayanışması ve derneklerin katıldığı forumda gün boyu yaşananlar masaya yatırıldı. Katılımcılara bilgi veren Dayanışma ve Meclis temsilcileri, akabinde soruları yanıtladı. Forumun sonlarına doğru bostana gelen Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, burada bir kez daha araziyi kiralamaya sıcak baktığını vurguladı ve mevcut kiracının bir faaliyetine de belediye olarak izin vermeyeceklerini deklare etti. Başkanın uzun süre kaldığı forumda ayrıca, arazinin kiralansa da akıbetine ve nasıl kullanılacağına ilişkin de tartışma yapıldı. Modalılar, ağırlıklı olarak aylık 6 bin lira gibi düşük bir bedel olan kirayı ödeyerek Kadıköy Belediyesi’nin araziyi güvence altına alması gerektiği yönünde fikir belirttiler.

İki önemli karar

Forumda iki de önemli karar alındı. Salma yapılarak oluşturulan bütçe ile hazırlıkları yapılan arazi için verilen otopark ruhsatının iptali yönünde idare mahkemesinde yürütmeyi durdurma davası için düğmeye basıldı. Bilindiği gibi, Kadıköy Belediyesi, 4 Ağustos’ta Büyükşehir’e başvurarak “Modalıların infiali ve tepkisi üzerine” kendi iznini de yok hükmüne getirip ruhsat iptalini istemişti. Söz konusu ruhsat iptal edilmediği takdirde, münferit olarak Modalılar idare mahkemesinde dava açacak. Bu arada, Modalılar Kadıköy Belediyesi’ninde dava açmasını önerdi; Başkan Nuhoğlu da henüz zaman olduğunu, iptal söz konusu olmazsa konuyu değerlendireceklerini belirtti.

Forumda MuhtarMeclisi, Caferağa Dayanışması ve dernek-platformlarca alınan bir karar da 17 Ağustos depreminin yıldönümünde Moda Doğal afet Alanında (bostan) 16 Ağustos akşamı başlayıp 17 Ağustos’a sarkacak bir dizi etkinlikle deprem vb. doğal afetlere dikkat çekmek ve 17 Ağustos’ta hayatını kaybeden yurttaşlarımızı anmak… Bu doğrultuda, söz konusu alana “Doğal Afet Alanı” tabelası da dikilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moda-bostani-kiralaniyor_123252.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!