Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik İhracatı Geriledi!

Türkiye'nin çelik ihracatı Ocak-Ekim döneminde, emtia fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle değer bazında yüzde 11.5; miktar bazında ise yüzde 7.92 geriledi.

yapi.com.tr
Çelik İhracatı Geriledi!

Türkiye'nin çelik ihracatı Ocak-Ekim döneminde, emtia fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle değer bazında yüzde 11.5; miktar bazında ise yüzde 7.92 geriledi.

Türkiye'nin çelik ihracatı, sene başından bu yana küresel pazarlardaki ekonomik dalgalanmalar, emtia fiyatlarındaki düşüş ve Türk üreticilerine yönelik antidamping soruşturmalarının etkisiyle düşüş kaydediyor. ABD'nin İran'a yönelik başlattığı ambargo ve Mısır ile Suriye'deki iç karışıklıklar da ihracatı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik sektörü ihracatında son dört aydır yaşanan zorlu dönem Ekim ayında da devam ederken; sektör ihracatı Ocak-Ekim'de değer bazında yüzde 11.5 düşüşle 11.6 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7.92 gerilemeyle 15.36 milyon ton oldu.

Ekim ayı baz alındığında ise, ihracat geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 20.48 düşüşle 1.4 milyon ton; değerde ise yüzde 20.52 gerilemeyle 1.05 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamaya göre, yılın ilk beş ayında toplam çelik ihracatında miktar bazında yüzde 4.2 artış gözlenirken; ikinci beş aylık dönemde toplam yüzde 19.58 düşüş gerçekleşti.

İhracat, birim fiyatta yüzde 7.4 düşüşle ilk beş ayda 6.4 milyar dolar olarak gerçekleşirken; ikinci beş ayda ise fiyatların normal seviyelerde seyretmesi ile birim fiyattaki düşüş azaldı ve on aylık verilere göre yüzde 3.93 düşüş meydana geldi.

Bu doğrultuda Türkiye'nin çelik ihracatında değer bazında yüzde 11.5 gerileme yaşandı.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin Ocak-Ekim dönemi toplam çelik ihracatı miktar bazında 16.01 milyon tona, değer bazında ise 13.33 milyar dolara ulaştı.

Birim fiyatın düşürülmesi için teknolojik teşvik talebi

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Çözüm bekleyen sorunlar içerisinde öncelikle, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretimine, yerli girdi imkanlarının miktar olarak arttırılmasına ve birim fiyatların düşürülmesine yönelik teknolojik yatırım teşviklerine ihtiyacımız var. Ancak Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ile aramızdaki Serbest Ticaret Anlaşması bunları gerçekleştirmemizi engelliyor. Öncelikle söz konusu anlaşmanın bu maddelerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Ekinci, ayrıca sektör üzerinde baskı yaratan ve Türk üreticileri rekabette dezavantajlı konuma getiren çevre katkı payı ve ek yüklerin de kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ekinci, "Cezayir, Brezilya ve ABD gibi ülkeler ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması çalışmalarının da olumlu olarak neticelenmesi bizler için büyük önem taşıyor. Ayrıca yurtdışında projeleri olan müteahhitlerimize çelik ihtiyaçlarını Türkiye’den temin edebilmelerine yönelik teşviklerin oluşturulması da sektörümüz üzerinde olumlu etki yaratacaktır" dedi.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde en çok ihraç edilen ürünler arasında 7.04 milyon tonla çubuk ilk sırada yer alırken; onu 1.55 milyon tonla boru, 1.45 milyon tonla kütük, 1.33 milyon tonla profil, 1.19 milyon tonla sıcak yassı ve 786,000 tonla filmaşin izledi.

Ürünlere göre ihracat değerlendirildiğinde, geçen yılın aynı dönemine oranla miktar bazında yüzde 51.9 artışla sıcak yassı ürün ihracatı dikkat çekti.

Söz konusu dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında miktar bazındaki artışlar değerlendirildiğinde; yüzde 16.7 artış ile Irak başı çekti. Bunu yüzde 9.6 artışla Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 6.9 artışla İsrail izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ihracati-geriledi_113636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!