Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Deprem Riskine Karşı Yeniden İnşa Edilen 42 Okul İkinci Döneme Hazır

Eğitim kurumlarının depreme karşı güçlendirilmesi kapsamında yenilenen veya yeniden inşa edilen okullardan 42'si yeni dönemde eğitime başlayacak.

yapi.com.tr
Deprem Riskine Karşı Yeniden İnşa Edilen 42 Okul İkinci Döneme Hazır Sultantepe İlköğretim Okulu

Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan alınan 1,5 milyar euroluk destekle İstanbul Valiliği'ne bağlı İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi tarafından yürütülen yatırımların yüzde 51'i okulların yeniden yapılmasına ayrıldı. 790 yeni okulun inşa edildiği proje kapsamında 42 yeni okul ikinci dönem eğitime başlayacak.

KağıthaneKağıthane Ziyapaşa İlköğretim OkuluModern inşaat teknolojisiyle yeni tasarımla geliştirilen okullar, 'yeşil bina' olarak inşa ediliyor. Yıl sonuna kadar açılmaya hazırlanan okul sayısı 100'ü bulacak. Fay hattındaki veya riskli okulların öncelikli olarak yenilendiğini belirten İPKB Direktörü Gökhan Elgin, 1,5 milyon öğrenciyi güvensiz okullardan risksiz okullara kavuşturduklarını söyledi. Yeni okullardaki mimari tasarımlar sayesinde, teknolojik, çevreye uyumlu ve kapasitesi daha yüksek şekilde inşa edildiğini belirten Elgin, "Okullarımızda kullandığımız sistem sayesinde, bakım ve boya gerektirmiyor. Dayanıklı uzun ömürlü malzeme sayesinde, maliyetler binaya değil eğitime aktarılabilecek" dedi.

Kendi enerjisini üretiyor

Deprem yönetmeliğine göre projelendirilen okul projeleri, yapı teknolojisi bakımından da benzersiz olma iddiasında. Binalar, harcadığı enerjinin bir kısmını kendi imkânlarıyla üreterek, ısınma giderlerini de düşürüyor.

KağıthaneKağıthane İmece İlköğretim Okulu

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-riskine-karsi-yeniden-insa-edilen-42-okul-ikinci-doneme-hazir_128149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!