Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Tarihi Liseyi Yutacak mı?

Tarihi Hasköy Lisesi'nin imam hatip okuluna dönüştürülmesine karşı okulun mezunları, öğrencileri, eğitimcileri, bölge halkı ve esnafının itirazı var. Okulun kentsel dönüşümün rant iştahına kurban gideceğini söyleyen Haliçliler harekete geçiyor.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüm Tarihi Liseyi Yutacak mı?

İstanbul’un önemli liselerinden Hasköy Lisesi, çok yakınında Beyoğlu İmam Hatip Lisesi olmasına rağmen imam hatip okuluna dönüştürülmek isteniyor. Kentsel dönüşümün en gözde alanlarından birinde kurulu okulun öğrenci ve mezunları ile bölge halkı ise bu dönüşümün ‘saklı kalmış’ anlamlarına dikkat çekerek itiraz ediyor ve eyleme geçiyor.

Radikal'den Hakkı Özdal'ın haberine göre, bir süredir ‘siyasal gerilim’le anılan ve son olarak ‘riskli alan’ kararıyla binlerce evin yıkılmasına karar verilen sancılı semt Okmeydanı’nda, artık halkın bir de ‘okul sorunu’ var. Bölgede oturan insanların uzun yıllardır çocuklarını gönderdiği ve bir süre önce Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne çevrilen Hasköy Lisesi, şimdi de imam hatip okuluna çevrilmek isteniyor. Üstelik çok yakınında ‘tam donanımlı’ ama sınıfları boş bir başka imam hatip okulu olmasına rağmen…

İlk olarak 1972 yılında, 16 derslikli bir okul olarak eğitim-öğretime açılan Hasköy Lisesi, özellikle Haliç tersanelerine olan yakınlığı ve bölgede çok sayıda fabrika olması nedeniyle işçi çocuklarının gittiği bir okuldu. Hasköy’de bulunan lise, konumu nedeniyle Okmeydanı’ndan, Kulaksız’dan, Sütlüce’den, Bademlik’ten, Örnektepe’den öğrenci aldı. Okul hızla büyüdü, binlerce mezun veren bir ‘tarihi semt mektebi’ne dönüştü.

Zira bölge, dünkü ‘riskli alan’ kararından da görülebileceği gibi ‘kentsel dönüşüm’ faaliyetinin en gözde havzalarından biri. Özellikle körfezdeki suyun büyük oranda temizlenmesinin ardından Haliç bölgesi iştah kabartan bir rant alanı haline geldi. Bölgede üç tane özel üniversitenin kampüsü var: Bilgi Üniversitesi (Santral), Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi... AKP’nin -zaman zaman Başbakan Erdoğan’ın da toplantılar için geldiği- İstanbul İl Başkanlığı binası da Sütlüce Kongre Merkezi, Hilton Oteli ve Koç Müzesi de yine bu bölgede. Bütün bunların yanı sıra gündemdeki Haliç Port projesi, kentin bu kadar merkezinde olmasına rağmen halen bu kadar bakir kalabilmiş belki de bu son bölgeyi tam bir ‘iştah açıcı’ hale getiriyor.

İşte Hasköy Liseliler, öğrencileri, mezunları, öğretmenleri, velileri, sendikaları, Okmeydanlılar, Örnektepeliler, Hasköylüler, Sütlüceliler… bu dönüşüme, okullarının (yanı başında bir başka imam hatip okulu olmasına rağmen) imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı çıkıyor ve bunun için harekete geçiyor. Bugün 12.30’da okul önünde veli, öğrenci, öğretmen, esnaf olarak bir oturma eylemi ve basın açıklaması yaptılar. Yarın (5 Haziran Perşembe) saat 14.00’de Cağaloğlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Hasköy Lisesi’ne sahip çıkmak için seslerini yükseltecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-tarihi-liseyi-yutacak-mi_120856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!