Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Performans Sistemleriyle Bina Kalitesini Yükseltebilirsiniz

"Projelerde gördüğümüz en büyük zafiyetlerden biri, proje tasarımında eksik kalan bazı uygulama detaylarının şantiyede farklı yöntemlerle tamamlanıyor olması" diyen Rigips Teknik Pazarlama Müdürü Kubilay Büyüklü, Rigips olarak yaptıkları en önemli şeylerden birinin doğrudan ilgili projenin uygulama detaylarını oluşturmak olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Performans Sistemleriyle Bina Kalitesini Yükseltebilirsiniz

“Okul yapıları bizim için çok önemli; çünkü eğitim kalitesini doğrudan etkileyen yerler” diyen Saint-Gobain Rigips Teknik Pazarlama Müdürü Yüksek Mimar Kubilay Büyüklü; kaliteyi ‘tasarım’ın getirdiğini, mimari tasarımın en başından sonuna kadar giden süreçte performans sistemleriyle bina kalitesinin yükseltilebileceğini söyledi. 29 Nisan’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenledikleri ‘Akılcı Okul Çözümleri’ konferansında ‘okul projelerinin tasarım ve uygulamalarında karşılaşılan ihmaller ve çözüm yöntemleri’ni masaya yatırdıklarını anımsatan Büyüklü; geliştirdikleri alçı levha sistemleriyle niteliksiz mekanları iyileştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. yapi.com.tr’ye ‘akılcı okul çözümleri’ konusunda açıklamalarda bulunan Büyüklü; “Çünkü bu sistemler, performans özellikleriyle öne çıkıyorlar. Standart bir duvara göre ses, yangın yalıtımında daha iyiler; deprem davranışları daha başarılı” diye konuştu.

"Rigips için okul yapıları kilit yapı tiplerinden biri"

Okulları, çocukların zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdiği ve gelişen mekanlar olarak ele aldıklarını belirten Büyüklü; şöyle devam etti:

“Ders saatlerinde en önemli şey, çocukların öğretmenleriyle daha iyi bir ilişki ve kesintisiz iletişim kurması. Alçı levha sistemleriyle bunu yapmaya çalışıyoruz. Mekanda ses yalıtımından ziyade akustik konfor çok önemli. Yangın yalıtımı da can ve mal güvenliğinin en önemli kriterlerinden biri; duvar sistemlerinde 180 dakikaya kadar yangın dayanımı elde edebiliyorsunuz. Bu da örneğin o sınıftaki öğrencileri koruma ve kurtarabilmeniz anlamına geliyor.

Rigips için okul yapıları kilit yapı tiplerinden biri; çünkü ülkemizin insan kaynağının yetiştiği yerler. Böyle yerlerde de maksimum performansı elde etmemiz gerekir. Elbette okulun anaokul, ilkokul, lise, üniversite olması da önemli; kendi bünyemizde bunlara özel, proje bazlı butik çalışmalarımız var. Mimarlarla iletişime geçtiğimizde bu yapıların ne tip olduğunu öğreniyoruz ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda uygun çözüm önerileri geliştiriyoruz”.

"En büyük zaafiyetlerden biri eksik uygulama detaylarının şantiyede tamamlanması"

Daha nitelikli okul yapıları için devletin kaynak ayırdığını, ancak bunu bir ihtisas konusu olarak ele alıp, düzenlemek gerektiğini belirten Büyüklü; "Çünkü eğitim yapılarındaki ihtiyaçlarla bir hastane ya da otel yapısındaki ihtiyaçlar birbirinden çok farklı. Belki özel çalışma grupları oluşturulup, workshoplar düzenlenerek, ihtiyaçlar genelleştirilirse; çok daha hızlı yol alınabilir" şeklinde konuştu. "Projelerde gördüğümüz en büyük zafiyetlerden biri, proje tasarımında eksik kalan bazı uygulama detaylarının şantiyede farklı yöntemlerle tamamlanıyor olması. Bu istediğimiz bir sonuç değil" diyen Büyüklü; yatırımcıdan başlayarak, tasarım ve uygulama aşamalarının bir zincirden oluştuğunu, o zincirin halkalarından bir tanesinin sorunlu olmasının sonucu direkt etkilediğini kaydetti. Büyüklü, paydaşların başlangıçtan sonuna kadar bir bütün içinde çalışması, bir ekip çalışması olması gerektiğinin altını çizerek; Rigips olarak yaptıkları en önemli şeylerden birinin doğrudan ilgili projenin uygulama detaylarını oluşturmak olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/performans-sistemleriyle-bina-kalitesini-yukseltebilirsiniz_121556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!