Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Enerji Cimrisi "Pasif Ev"

Tiyatro Medresesi'ne 'İmar Kirliliği' Davası!

İki yıl önce İzmir’in Şirince köyünde, performans sanatları araştırma merkezi olarak kurulan Tiyatro Medresesi, bugün yıkım tehlikesiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Tiyatro Medresesi'ne 'İmar Kirliliği' Davası!

‘İmar kirliliği’ nedeniyle 60 bin liralık para cezası kesilen Medrese’nin itiraz talebi reddedildi, karar Temyiz’e gidecek. Tiyatro Medresesi’nin kurucularından, tiyatro sanatçısı Erdem Şenocak imar izni olmaksızın yapılan inşaata vurulan ‘mührü bozma’ sebebiyle yargılanıyor.

Hürriyet gazetesinden Ezgi Atabilen'in haberine göre; Tiyatro Medresesi’nin Şirince’de yer alan arazisi, doğal ve arkeolojik sit alanı içerisinde. Bölge için koruma amaçlı imar planı henüz tamamlanmadığından, Selçuk Belediyesi tarafından yeni yapılaşmalara ruhsat verilemiyor. Sevan Nişanyan’ın kurduğu Matematik Köyü’nün yıkım kararı davasının da avukatlığını yapan, Tiyatro Medresesi’nin avukatı Arif Ali Cangı’nın verdiği bilgiye göre; “Bu durum sebebiyle en az son beş altı senedir Şirince’de ruhsat alabilen kimse yok. Bölgedekiler yeni yapılarını ruhsata bağlı olmaksızın inşa ediyorlar. Kısacası hayat ile hukuk birbirine ters düşüyor.” Dolayısıyla Tiyatro Medresesi veya daha evvel aynı yıkım tehlikesini atlatan Matematik Köyü veya köylülerin evleri için yıkımı engelleyecek bir karar yok.

Davalı Erdem Şenocak ise süreci şöyle değerlendiriyor: “Belediyeden izin alamayınca başladığımız ve mühür bozarak sürdürdüğümüz inşaatı sanatın ve insanın beslendiği, üstelik estetik bir mekan yaratmak için yaptık. Yaptığımız işin güzelliğine, yararına ve doğruluğuna hep inandık, güvendik. Sonucu görünce onlar da fark ederler zannettik. Evet, kağıt üzerinde biz haksız görünüyoruz. Ancak her dava özel olarak incelenmeli. Biz devletten destek alamadık, bari köstek olmasınlar.”

Kar amacı gütmüyor

Efes Antik Kenti’ne 10 dakika mesafedeki arazide kurulan Tiyatro Medresesi, Seyyar Sahne tarafından iki yıl önce kuruldu. Pek çok özel ve alternatif tiyatronun bilet gelirlerini bağışladığı, bireysel destekçilerin katkısı ve kurucuların yatırımıyla açılan Medrese, kâr amacı gütmüyor. 250 kişilik bir amfi tiyatro ile 200 metrekarelik bir kapalı prova ve gösteri salonuna sahip. Yaz döneminde tiyatro kampları, paneller ve konferanslara ev sahipliği yapıyor. Yanı sıra ‘art residence’ (sanat rezidansı) olarak kapılarını her disiplinden sanatçının kolektif üretimine açıyor. Tiyatro Medresesi’nin kiremitleri üzerinde bireysel destekçilerinin isimleri yazılı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tiyatro-medresesine-imar-kirliligi-davasi_121158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!