Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Bakanlığı, Karaburun’u Gözden Çıkardı

Uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış pek çok bitki ve hayvan türünü barındıran Karaburun Yarımadası’nın Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi, Enerji Bakanlığı engeline takıldı. Yarımadanın yüzde 61’i şirketlere açıldı.

yapi.com.tr
Enerji Bakanlığı, Karaburun’u Gözden Çıkardı

Rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) gelişigüzel kurulmasıyla adeta bir enerji üretim sahasına dönüştürülen Karaburun Yarımadası’nın Özel Çevre Koruma Alanı (ÖÇKA) ilan edilmesi, Enerji Bakanlığı engeline takıldı. Hürriyet’ten Melis Alphan’ın köşesinde aktardığına göre Karaburun’da, “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararları ve üretim lisansları verilen alan, yarımada yüzölçümünün yüzde 61’ine ulaştı.

Doğal SİT alanlarının bulunduğu bölgeye çivi bile çakılamazken, 80 metre yüksekliğindeki tek bir türbini 400-500 metrekare alanı kaplayan santraller kuruluyor.

Hukuki süreç başladı

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, Karaburun yarımadasının mutlaka Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi gerektiği vurgulanırken, RES yatırımları nedeniyle Enerji Bakanlığı’nın olumsuz görüş bildirmesi, teklifin Bakanlar Kurulu’na sunulmasını engelliyor.

Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV), yarımadanın yarısından fazlasını kapsayan RES projeleri için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının ve üretim lisansının iptali için hukuki süreç başlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-bakanligi-karaburunu-gozden-cikardi_120914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!