Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alakır için Söz Bitti Şimdi Eylem Zamanı

Antalya’da HES projelerinin kıskacındaki Alakır Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesiyle ilgili yargı kararları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygulanmayınca vadiyi savunanlar 2 Ağustos’ta kapsamlı bir eylem yapma kararı aldı.

yapi.com.tr
Alakır için Söz Bitti Şimdi Eylem Zamanı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Vadisi, Türkiye’deki HES mücadelesinin simgelerinden biri oldu. Vadide dördü tamamlanmış, dördü de proje aşamasında olan toplam 8 HES projesi bulunuyor. Vadideki HES’lere karşı uzun süredir hukuki ve eylemsel mücadele yürüten Alakır Nehri Kardeşliği (ANK) ile yöre halkının açtığı dava sonucu Antalya İdare Mahkemesi Alakır Vadisi’nin 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan olmasını kararlaştırdı. Danıştay da yerel mahkemenin bu kararını onadı. Ancak Antalya Çevre ve İl Müdürlüğü Danıştay’ın bu kararının tescillenmesi için alanda dört mevsim sürecek olan “ekolojik tabanlı araştırma” yapma kararı aldı. Sol Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, Alakır kardeşleri ise bu karara tepkili. Tepkilerini göstermek içinse 2 Ağustos’ta Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak yetkilileri adaletin gereğini yapmaya çağıracaklar.

Kurul, mevzuatı gerekçe gösteriyor

“Alakır İçin Adalet” başlığını taşıyan protesto eylemi öncesinde Alakır Nehri Kardeşliği’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Danıştay tarafından da onanan ‘Alakır Vadisi'nin 1. Dereceden Doğal SİT Alanı’ ilan edilmesi kararı, maalesef yürütme organı olan Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tescillenmemektedir. Konuyla ilgili bir toplantı yapan Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 'mevzuat'larına uygun olmadığı gerekçesi ile SİT kararını onaylamayıp, süreci bilinmezliğe sürükleyerek, Alakır Vadisi'nde yatırımı olan şirketlere yol verme niyetini göstermiştir. Bu niyet, kurulun bağlı olduğu bakanlık tarafından, hakkında yürütmeyi durdurma kararı olan Dereköy HES projesine yeni bir ÇED olumlu raporu verilerek gösterilmiştir.”

Dilekçe kurula teslim edildi

Açıklamada, Alakır Vadisi’nin en yoğun biyolojik çeşitliliğe sahip üst kotlarındaki su kaynaklarında yapılmak istenilen diğer HESlerin de tamamlanması halinde tüm vadinin içindeki bütün canlılar ile birlikte geri dönüşü mümkün olmayan büyük zararlara uğrayacağı ileri sürüldü. Yargının aldığı SİT kararının uygulanarak vadinin koruma altına alınması talebinin Kurul’un toplantısı sırasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla bir kez daha dile getirildiğine yer verilen açıklamada, bu amaçla toplanan 12 bin 600 imzalı dilekçenin de Kurul’a teslim edildiğine dikkat çekildi.

‘Adaletsizliğe karşı birlik olalım’ çağrısı

Alakır Vadisi’nde yargının yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir HES projesine de hemen yeni bir ‘ÇED Olumlu’ kararı verilerek yargı kararlarının hukuksuz biçimde arkasından dolanıldığı öne sürülen açıklamada, Birçok canlının yaşamını yok etme niyetindeki bu adaletsizliklere karşı sesimizi güçlü bir şekilde duyurabilmek adına tüm can dostlarının desteğine ihtiyacımız var. Eğer birlik ve beraberlik içinde bu adaletsizliğe karşı duramazsak, çok kısa bir süre içinde vadinin son bölgesine de şirketlerin girmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Bunun için tüm can dostlarımızı, mücadelemizin bu çok önemli sürecinde gerçekleştireceğimiz protesto eylemine destek olmaya çağırıyoruz” denildi.

‘Düdüğünü, darbukanı al da gel’

2 Ağustos Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirileceği duyurulan eylem için gelmek isteyenlere ayrıca şu çağrıda bulunuldu: “Adaleti uyandırmak ve yaşam mücadelesi veren canlıların çığlığını cümle âleme duyurmak için ‘ses’ çıkarıyoruz! Adaletsizliğin griliğine karşı renklerimize sahip çıkıyoruz! Küçük pet şişenin yarısına kadar çakıl taşları koyup, varsa düdük, darbuka ve def gibi ses yapacak şeylerle ve rengârenk, yaratıcı görseller hazırlayarak gelmeyi unutmayın!”

http://www.yapi.com.tr/haberler/alakir-icin-soz-bitti-simdi-eylem-zamani_123040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!