Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EBSO'dan Yeni Teşvik Raporu Önerisi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, teşvik sisteminde bölgeler arasındaki adaletsizliği ortadan kaldırmak ve büyüme hedeflerine daha çok destek olan bir sistem kurulması amacıyla yeni bir teşvik mekanizması önerisinde bulunduklarını, ilgili raporu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye sunacaklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
EBSO'dan Yeni Teşvik Raporu Önerisi

Kordon Rotary Kulübü tarafından düzenlenen toplantıya katılarak bir konuşma yapan Ender Yorgancılar, 2023 hedeflerine ulaşmak isteyen Türkiye’nin büyüme politikalarına odaklanması gerektiğini söyledi. Büyüme olmadan işsizliğin çözülemeyeceğini ifade eden Yorgancılar, "İtalya ile Çin arasında en büyük üretim üssü olan Türkiye, bu avantajı değerlendiremiyor. Dünya Bankası, 2014 büyüme rakamımızı yüzde 2.4 olarak açıkladı. Bu büyüme oranı bizim için bitmek demektir. Zira, 700 bin öğrenci her yıl üniversitelerden mezun oluyor. Bu gençlere iş sağlayacak tek yer üretim merkezleri, fabrikalardır. Yüzde 2.4 büyüme ile bunu sağlamamız, hatta 2023 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil" dedi.

Büyüme rakamlarının AB ülkeleri ile kıyaslanmasının yanılgıya neden olduğunu Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerle kıyaslandığını durumun iç açıcı gözükmediğini savunan Yorgancılar, büyümenin artırılması için enerji yatırımlarının önemine dikkat çekti.

Yorgancılar, 2023 hedeflerine ulaşmak için 160- 162 milyar dolarlık enerji yatırımının şart olduğunu belirterek, “Nükleer santral dahil yeni enerji yatırımlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Enerji ithalatımız 50 milyar dolar civarında. Bunun büyük bir kısmı doğalgaza bağlı. Hidroelektrik santral kapasitemiz belli, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilebilir enerji kaynakları dahil tüm enerji yatırımları için, bu yatırımlarda kullanılacak makine ve ekipmanı da içine alacak bir teşvik mekanizması gerekiyor” diye konuştu.

Teşvik mekanizmasında bölgeler arasındaki adaletsizliğin de uzun süredir dile getirildiğini, bu başlıkları ele alan yeni bir teşvik sistemi oluşturulması yönünde bir rapor hazırladıklarını anlatan Yorgancılar, "24 Temmuz’da Odamızın davetiyle İzmir’e gelecek olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye yeni teşvik mekanizması ile ilgili kapsamlı bir rapor sunacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ebsodan-yeni-tesvik-raporu-onerisi_122366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!