Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Egeli Sanayiciden Kur Şikayeti

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Programda, döviz kurundaki artış tahminlerinin enflasyonun altında kaldığını belirterek, bunun ihracatçıyı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
Egeli Sanayiciden Kur Şikayeti

Dün gerçekleştirilen EBSO aylık meclis toplantısında konuşan Ender Yorgancılar, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı Orta Vadeli Programın önceki programla hemen hemen aynı olduğunu, kontrollü bir büyümeye öncelik verildiğinin görüldüğünü savundu. Programda belirtilen hedeflere ulaşmak için yapılması gereken reformlara ilişkin beklenti içinde olduklarını kaydeden Yorgancılar, özellikle döviz kuru hedeflerinin ihracatçı açısından kaygı verici olduğunu söyledi.
     
Programa göre 2013 yılında enflasyon hedefinin yüzde 5,3 olarak belirlendiğini, dolar fiyatının ise yüzde 1,95 artacağının öngörüldüğünü ifade eden Yorgancılar, şu değerlendirmede bulundu:

''Dolar kurunun enflasyonun altında kalması ihracatçıyı olumsuz şekilde etkileyecek. Yüzde 2 dolar artışıyla ihracatçının rekabet etme şansı söz konusu değil. Program hedefleri yeni yatırımları öngörüyor. Yatırım yapalım ama programdaki teşvik ve vergiler bölümü soru işareti. Alt reformlar tamamlanmadığı müddetçe bu hedeflere ulaşmanın güç olduğuna inanıyorum. Elektrik maliyetinde yüzde 50, doğalgazda yüzde 33, asgari ücrette yüzde 23, petrol fiyatında da yüzde 40 artış var. Avro ve döviz kuru artışı ise yüzde 15 ve 19. Bu, ihracatçının para kazanamadığını açıkça gösteriyor. Döviz kurlarının, enflasyon ve diğer giderler karşısında yukarı doğru gitmesi en önemli beklentimizdir''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egeli-sanayiciden-kur-sikayeti_102494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!