Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Edirne İkinci Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi Gezisi
Bakırköy üzerine yoğunlaşan Interscalar WorkshopII. Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi gezisiyle dağarcığını zenginleştirdi. Interscalar Workshop eğitmenlerinden Emmanouil Zaroukas, gezinin kendileri için ne kadar önemli olduğunu şöyle anlatıyor:

"Interscalar Workshop'un en çok ilgi çeken taraflarından biri, Edirne Beyazıt Külliyesi Müze gezisi oldu. Kompleks, şifahane dışında, tıp okulu ve camiden oluşan üç temel bölümden meydana geliyor. Son yıllarda müze kompleksine dönüştürülmüş yapıda, 15. yüzyıl Osmanlı şifahane sistemini ve mankenlerle canlandırılarak sergilenmekte olan tedavi yöntemlerini görmek, tüm katılımcılar için etkili bir tecrübe oldu.

Şifahanenin mekansal organizasyonu, su sesinin her yere dağılımını sağlayacak şekilde yapının ortasına yerleştirilmiş fıskiyeli bir çeşme ve etrafına dizilmiş 6 adet hasta odası ve bir müzik holünden oluşuyor. Ayrıca, odalardan uzak konumlandırılmış, hastaların vakitlerini dış ortamda da geçirmelerine olanak sağlayacak bir iç avlu bulunuyor. Kapalı-açık mekanlar arası geçişlerdeki gizlilik ve güvenlik duygusu derecelenmesi, katılımcıların en çok dikkatini çeken unsurlardan biri oldu. Bahçeden merkezi ortak mekana, oradan altıgen mekanın daha kollektif alanlarına ve sonunda bir önceki seviyeden gözetleme olanağı veren duvarlarla ayrılmış, kapalı hasta odalarına geçen ardıl bir mekan geçişi sağlanmış. Beyazıt Külliyesi, davranış biçimlerini kolaylaştıran meakansal organizasyonu, günümüzde halen benzer kullanılmları  olan mesleki terapi, müzik terapisi ve dış mekan kullanımı ile 15. yüzyıldan önemli bir örnek teşkil ediyor".

Edirne Beyazıt Külliyesi Müzesi

Müze, Sultan II. Bayezid Külliyesi içindeki Darüşşifa bölümünde yer alıyor. Külliye ise Fatih Sultan Mehmet'in oğlu ve sekinci Osmanlı Padişahı Sultan II. Bayezid tarafından yaptırılmış. Sultan II. Bayezid'in Akkirman seferine çıkarken 1484 yılında temelini attığı yapılar topluluğu, 4 yıl gibi kısa bir süre içinde bitirilerek hizmete açılmış. Külliye içinde 1488'den beri yer alan darüşşifa (hastane), 1886-1887 Osmanlı Rus Savaşı'na kadar aralıksız 400 yıl hastalara hizmet verdi.
          
Darrüşifa kısmı, dönemin en önemli sağlık merkezlerinden biridir. Kuruluşunda her türlü hastalara hizmet vermiştir. Daha sonraki yıllarda şifahane, ruh hastalarına yönelik hizmet vermeye başlar. Hastalar dönemin tıp bilgi ve ilaçlarının yanı sıra, su sesi, musiki, güzel kokular ve çeşitli meşguliyetlerle tedavi edilirler.Tüm hastalar için hastalıklarına özel, tedavi amaçlı musiki konserleri verilmektedir.


http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-ikinci-beyazit-kulliyesi-saglik-muzesi-gezisi_95887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!