Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Sektörüne Özel Think-Tank

Enerji İşadamları Derneği adıyl kurulacak yeni örgüt, sektörün gelişimine katkıda bulunacak çalışmalar yürüten bir tür think-tank kuruluşu gibi de çalışacak.

yapi.com.tr
Enerji Sektörüne Özel Think-Tank

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Elektrik Dağıtıcıları Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, sektörde çok sayıda sivil toplum örgütü bulunduğunu, ancak bunların hiç birinin enerji sektörünü tam temsil kaabiliyeti sergilemediğini belirterek, enerjide üreticileri ve tedarikçileri de kapsayacak yeni bir örgütlenmeye gidileceğini açıkladı. Özdemir, Enerji İşadamları Derneği (ENİAD) adını vermeyi düşündükleri yeni örgütün, sadece bir sivil toplum kuruluşu olarak değil, sektörün gelişimine katkıda bulunacak çalışmalar yürüten bir tür think-tank kuruluşu gibi de çalışacağını anlattı.

Nihat Özdemir ve ELDER yöneticileri önceki akşam Ankara'da enerji sektörünü izleyen çok sayıda gazetecinin de katıldığı bir yemek düzenledi. Nihat Özdemir, iftar yemeğinde, dağıtım özelleştirmelerinde gelinen son durum, mevzuat çalışmaları, kuruluş hazırlıkları süren Enerji Piyasaları İşletme AŞ (Enerji Borsası) başta olmak üzere enerji sektörüyle ilgili son gelişmeler ve sürdürülen çalışmalar hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Sektörde çok sayıda sivil toplum örgütü bulunmasına rağmen, bunların hiç birinin sektörün tamamını kapsamadığını anlatan Nihat Özdemir, "Enerji sektörün yüzde 90'dan fazla temsil edildiği ve üretimle satışın da içinde yer aldığı yeni bir sivil toplum örgütü kurulması gereği duyuyoruz" dedi.

Yeni kuruluşun adını henüz tam netleştiremediklerini, ancak Enerji İşadamları Derneği, kısa adıyla ENİAD olmasını düşündüklerini ifade eden Özdemir şunları söyledi:

"Bu bir STK olarak değil de Think Tank olarak çalışacak. Bu sektörde ne oluyor, nereye gidiliyor, sektörde neler olmalı konularında çalışmalar yürütecek. Bu yaklaşımımız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Bu alışık olduğumuz bir sivil toplum örgütünden ziyade enerji alanındaki süreçlere olumlu katkı sağlamaya çalışan bir paydaş olacak. Asıl misyonu, enerji sektörünün serbestleşmesinde üzerine düşeni yapmak diyebiliriz."

EPİAŞ'ta hisse paylaşımı netleşiyor

Nihat Özdemir, enerji borsası kuruluş çalışmalarında da iyi bir noktaya gelindiğini, bu borsayı işletecek Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi'nin genel yapı itibariyle şekillendiğini anlattı. Kanun'un bu konuda yetkilendirdiği Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun gerekli çalışmaları bitirdiğini belirten ELDER Başkanı Nihat Özdemir, 23 Temmuz'da gelinen noktanın, kamu ve özel sektör temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda ele alındığını söyledi.

EPİAŞ'ta özel sektörün hatırı sayılır bir hisseyle temsil edilmesini istediklerini kaydeden Özdemir "EPDK hazırladığı taslakta şuna karar verdi: Yüzde 30 BİST, yüzde 30 TEİAŞ ve BOTAŞ, yüzde 30 özel sektör. Kalan yüzde 10'u da stratejik bir ortağa bıraktı. Çok iyi oldu. Bir borsa ancak bu şekilde anlam kazanır. Özel sektör karar üretmede mutlaka etkili olmalıydı. Çünkü özel sektörün görüşünün yansıması gereken kritik kararlar var. Baktığımız zaman, özel sektör 3 kişi sokacak EPİAŞ Yönetim Kurulu'na. İsteğimizi arzumuzu dikkate aldılar. Çok iyi oldu. Teşekkür ediyoruz."

Nasdaq da olabilir başkası da

Nihat Özdemir, stratajik ortağın kim olacağı sorusu üzerine de buna Borsa İstanbul'un karar vereceğini belirterek cevap verdi. Aslında Borsa İstanbul'un şu anda EPİAŞ'ta yüzde 30 artı yüzde 10'luk hisseyi kontrol ettiğini kaydeden  Özdemir "O yüzde 10 için stratejik ortağı arıyor. Bir yurt dışı borsa kuruluşu kastediliyor. Altyapısı olan ve bunu ortaya koyabilecek olan. Daha kesin bir karar yok ama Nasdaq olabilir, başkası da olabilir" diye konuştu.

Dünyanın üçüncü büyük enerji borsası

Nihat Özdemir, EPİAŞ'la ilgili gelinen noktadan duydukları memnuniyeti vurgularken şunları ifade etti:"EPDK çok önemli bir karar almışır. Stratejik ortak çok önemli. Hızla mesafe katettirecektir, inanın. Rakamları da görüyorum. İnşallah bizim enerji borsamız, dünyada üçüncü büyük borsa olacak. Bugün 240 milyar kWh tüketiyoruz, 10 yıl sonra 500 milyar kWh tüketeceğiz, üreteceğiz. O yüzden dünyanın 3. büyük borsası olacağına inanıyoruz."

TÜSİAD ortak olacak mı?

Toplantıda bir gazeteci daha önce TÜSİAD'ın da kurulacak EPİAŞ'ta hisse almak istediğini hatırlattı ve buna nasıl yaklaşıldığını sordu. Bunun üzerine ELDER Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD Enerji Komisyonu Başkanı Selahattin Hakman ile ELDER Genel Sekreketi Ugur Yüksel konuya açıklık getirdiler.

Buna göre EPİAŞ Yönetim Kurulu, TEİAŞ, BİST ve özel sektör katılımcılarından oluşacak. ELDER ve Enerji Ticareti Derneği (ETD) üyelerinde olduğu gibi TÜSİAD Enerji Grubu Üyelerinin bir kısmı da özel sektöre ayrılan yüzde 30'dan pay almaya istekliler. Ancak hisse alabilmek için piyasa katılımcısı olma zorunluluğu var. Bu yüzden EPİAŞ'a dernekler değil, sadece piyasada faaliyet göstermek üzere lisanslanmış şirketler girebilecek.

Borsanın yeri hala belirsiz

Kurulacak enerji borsasının merkezinin neresi olacağı konusundaki tartışmalar da ELDER toplantısında gündeme getirildi. ELDER Başkanı Nihat Özdemir, EPİAŞ'ın merkezinin Ankara ya da İstanbul olacağını, ancak bu iletişim çağında ikisinden birisinin olmasının fazlaca bir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti. ELDER Başkan Yardımcısı Selahattin Hakman "EPİAŞ, spot piyasanın da işleticisi olacak. Spot piyasa doğrudan TEİAŞ'ın teknik yapısıyla ilgili. En azından süreçler oturana kadar Ankara'da TEİAŞ'la el ele çalışmasında fayda var" görüşünü dile getirirken, Başkan Nihat Özdemir, "PMUM deneyimiyle bakılırsa Ankara olması sağlıklı. Ama finans merkezinin İstanbul olması nedeniyle uzun vadede orası doğru" dedi. Özdemir daha sonra şunları söyledi: "Bence Ankara İstanbul arasında fark yok. Adana'daki, Diyarbakır'daki, Siirt'teki insan bile PMUM'a teklif girebiliyor. Birçok arkadaşımız bu soruyu sordular. Hem Bakan'a hem de BİST başkanına. İkisi de önümüzdeki günlerde belli olacağını söylediler. Merkezin neresi olacağının çok da önemli bir nokta olmadığını söylediler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-sektorune-ozel-think-tank_111221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!