Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerjide Rüzgar ve Güneş Yarışacak

Yeni güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarına hazırlanan Türkiye, bu alanda yaşanacak rekabeti yarışmayla çözümleyecek.

yapi.com.tr/AA
Enerjide Rüzgar ve Güneş Yarışacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği Taslağı hazırladı.

Taslağın yönetmeliğe dönüşmesiyle, Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde, rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış önlisans başvurularından aynı bağlantı noktasına ve/veya aynı bağlantı bölgesine bağlanmak için birden fazla başvurunun bulunması durumunda, sisteme bağlanacak olanı/olanları belirlemek için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) tarafından yarışma yapılacak.

Şirketler yarışma için tekliflerini kapalı zarfta TEİAŞ'a sunacak. Her bir teklif için sunulacak banka teminat mektubu tutarı, megavat kapasitesinin 10 bin ile çarpılmasıyla belirlenecek.

Yarışma, TEİAŞ tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından yapılacak. Komisyon, tamamı TEİAŞ personelinden, 1 başkan ile en az 4 asil üyeden oluşacak.

Önerilecek katkı payı

Yarışmaya katılacak şirket, rüzgar ya da güneş enerji santrali projesinin megavat başına Türk lirası olarak belirlenen katkı payı tutarını, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere 3 yıl içerisinde ve yıllık eşit taksitler şeklinde TEİAŞ'a ödemeyi taahhüt edecek.

Yıllık katkı payı tutarı, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten itibaren takip eden yılın ocak ayı içerisinde TEİAŞ tarafından ilgili şirkete faturalanacak ve faturanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde gelir kaydedilmek üzere şirket tarafından herhangi bir taksitlendirme yapılmaksızın ödenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-ruzgar-ve-gunes-yarisacak_109210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!