Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esenler’de Son Bina da Yıkıldı!

Esenler Havaalanı Mahallesi'nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında deprem açısından risk taşıyan binalardan sonuncusu düzenlenen törenle yıkıldı.

yapi.com.tr
Esenler’de Son Bina da Yıkıldı!

Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'de ilk “Riskli Alan” ilan edilen ve 5 Ekim 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle start alan Havaalanı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında son binayı yıkacaklarını söyleyen Göksu, “Türkiye'nin kentsel dönüşüm birikiminde en önemli katma değeri üreten bölgedeyiz” dedi.

Bugüne kadar bin 227 konutun yıkıldığını ve yaklaşık 10 gündür,  her gün 200 kamyon olmak üzere hafriyatın taşındığını söyleyen Göksu, yapılan çalışmalar kapsamında bütün tapu mülk teslimlerinin, planların bittiğini ve jeolojik etütler ve kentsel tasarımının da bitmek üzere olduğunu belirtti.  2 ay içinde konutların yapımı için inşaatların başlayacağını açıklayan Göksu,  Esenler'de 10 bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarını değişik şekillerde devam ettiğini söyledi.  Şu anda kentsel dönüşümün yürütüldüğü çalışmaların yaklaşık 400 bin metrekarelik alanda olduğunu ve 10 bin 234 konutu kapsadığını söyleyen Göksu, 10 bin 234 konutun ilk etabını geçtiğimiz aylarda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Turgutreis Mahallesi'nde teslim ettiklerini; ikinci etap konutlarını da Ramazan bayramından sonra Oruç reis Mahallesinde teslim edeceklerini dile getirdi. 

Hak sahiplerine 1400 konut verilecek

Göksu, Havaalanı Mahallesi'nde 72 bin metrekarelik alandaki yapılaşma alanının 30 bin metrekare, 42 bin metrekaresinin de tamamıyla donatı alanlarına terk edileceğini belirtti. Konutların risk kriterlerine göre yapılacağını ifade eden Göksu, hak sahiplerine toplam 1400 konut vereceklerini ifade etti.Göksu, inşaatlar yükselirken konutların maketlerin üzerinden çekilecek kura ile herkese tapusunun verileceğine dikkat çekti. 

Hedef yüzde 30'u dönüştürmek

Havaalanı Mahallesi'nin ardından Tuna Mahallesi'nde de Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vereceklerini belirten Göksu, Tuna Mahallesi'nde kentsel dönüşümle ilgili planlarda son aşamaya gelindiği söyleyerek, “Hedefimiz 4 yıl içinde Esenler'in yüzde 30'unu dönüştürmek. Şu anda yüzde 10'undayız. Dönüşmesi gereken 100 bin konutumuz var. 100 bin konutumuzun 10 bin 234 konutundayız. Yani yüzde 10'lardayız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Esenler'de bir Dönüşüm Master Planı hazırlayacağının haberini de veren Göksu, “Adacıklar şeklinde dönüşen şehir, adacıklar şeklinde değil; bir bütün olarak, her bir adacık bir bütüne nasıl monte edilir diye bunu da dönüşüm master planına hazırlıyoruz. Böylece o dönüşüm master planına göre bu çalışma devam edecek” diye konuştu.

Havaalanı Mahallesi'ndeki yıkım törenine; AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, Belediye Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yapılan konuşmaların ardından Havaalanı Mahallesi'ndeki son binanın yıkımı gerçekleştirildikten sonra tören sona erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenlerde-son-bina-da-yikildi_110147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!