Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esenler'e Osmanlı-Selçuklu Mimarisi!

İstanbul’da kentsel dönüşüm için ilk balyozun vurulduğu Esenler Havaalanı Mahallesi’nde yeni binalar, Osmanlı-Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyacak. 2 bin konutluk projenin startı gün sayıyor.

yapi.com.tr
Esenler'e Osmanlı-Selçuklu Mimarisi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında afet riski taşıyan binaların yıkımı sürdürülürken, bir yandan da inşa edilecek yeni yerleşim yerleri için planlama ve tasarım çalışmaları sürüyor.

Kentsel dönüşüm kapsamındaki yeni yerleşimlerde özellikle tarihi Türk kenti kimliği bugüne göre yorumlanacak.

Akşam'ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında ilk balyozun vurulduğu Esenler Havaalanı Mahallesi’ndeki yeni binalar, Osmanlı-Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyacak. Yapıların üst kısımlarında, eski Türk evlerinde olduğu gibi geniş saçaklar ve dikey elemanlar kullanılacak.

41 bin metrekare yeşil alan

Özellikle meydan kavramına özel önem gösterilecek. Esenler’in merkezinde meydan yapılacak. Parkların yoğun olacağı bölgede, 41 bin metrekare yeşil alan için ayrılacak. Ticaret merkezleri ve sosyal tesislerin bulunduğu bölgede bisiklet yolları ve peyzaj düzenlemeleri planlandı. Bakanlık, Başbakan Erdoğan’ın siluet uyarılarını da dikkate aldı. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen İstanbul siluet kararına göre, bölgedeki yapı yükseklikleri sınırlandı.

İnşaat yıl sonu başlıyor

Kentsel dönüşüm kapsamında ilk yıkımlar Başbakan Erdoğan tarafından geçen yıl 5 Ekim’de Esenler Havaalanı Mahallesi’nde başlatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İlbank tarafından Havaalanı Mahallesi’nde yapılacak dönüşüm evlerinin inşası, bu ay başlayacak. Kâr amaçlı gayrimenkul modelinin uygulanacağı alanda 2 bin konut yapılacak. Bu konutların 1400’ü hak sahipleri için, 600’ü ise finansman şeklinde olacak. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenlere-osmanli-selcuklu-mimarisi_114503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!