Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esenler'in İmar Planı Hazır!

Kentsel dönüşüm projesinin başladığı Esenler Havaalanı Mahallesi'nin imar planları yayımlandı. Planlar 15 Mayıs 2013'e kadar askıda kalacak.

yapi.com.tr
1 Esenler'in İmar Planı Hazır!

Başbakan Erdoğan'ın kentsel dönüşüm projesini başlattığı Esenler Havaalanı Mahallesi'nin imar planları yayımlandı. Sabah'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisindeki imar planları tamamlanarak il müdürlüğünde askıya çıkarıldı. 16 Nisan tarihinde askıya çıkarılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar 15 Mayıs 2013 tarihine kadar askıda kalacak. Planlara itirazlar da bu sürede yapılabilecek. Planın yürürlüğe girmesinin ardından projenin somut hali ortaya çıkarılacak. Bakanlığın onayının ardından, Esenler Belediyesi'nin inşaat şirketi Eskon AŞ, yapım ihalesi açacak. İnşaat oranı yüzde 35'i geçemeyecek. Yüzde 65'in yeşil alan olarak ayrıldığı alanda emsal kriteri 3'ü geçmeyecek. Taks oranı 0,40 olarak belirlenen 72 bin metrekarelik alanda, azami 15-20 katlı apartmanların içinde 2 bin 900 daire inşa edilecek. Yağmur suları biriktirilerek sulama için kullanılacak. Haziran ayı sonuna kadar başlaması planlanan inşaatlar 24 ay sonunda tamamlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenlerin-imar-plani-hazir_107579.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Esenler; Bakanlar Kurulu Kararı ile ilk ilân edilen Riskli Alan. Planların hazırlanmış olması güzel. Şimdi planlar askıya çıktığına göre itirazı olan söyleyeceğini söylemeli ve itirazlar dikkate alınmalı, yapılması gerekenler yapılmalıdır. Haberde uygulamayı Esenler Belediyesi'nin inşaat şirketi Eskon AŞ, yapım ihalesi açacak deniyor. Uygulamada yapım denetim işi 4708 sayılı Yapı Denetim Yasasına göre mi, yoksa başka bir sistemle mi uygulanacağı konusu açıklığa kavuşturulmalıdır. İlk Riskli Alan Kararı olan Esenler'deki uygulama diğer kentsel dönüşüm riskli alan uygulamalarına örnek olacağı muhakkaktır. Bu uygulamada tüm aktörler rollerini iyi oynarlarsa, ortaya çıkacak sonuçta başarı ve mutluluk herkesce paylaşılacaktır. Esenler kentsel dönüşüm riskli alan uygulama projesinde yer alacak tüm aktörlere başarılar... Bahtiyar Çetinbaş-inş.müh. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!