Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esenler'de Kentsel Dönüşüme Artı %20 İmar Dopingi

Esenler'de 100 bin riskli binanın yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini anımsatan ve kentsel dönüşüm için finansal desteğin yanısıra motivasyona ve toplumsal bir mutabakata da ihtiyaç olduğunu söyleyen Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, binasını dönüştürmek isteyenlere parsellerini birleştirmek kaydıyla artı yüzde 20 imar hakkı verdiklerini söyledi.

Esenler'de Kentsel Dönüşüme Artı %20 İmar Dopingi M. Tevfik Göksu

Esenler Belediyesi ile Denizbank arasında imzalanan konut kredisi protokolü töreninde konuşan Başkan M. Tevfik Göksu, kentsel dönüşümün Esenler gündeminin birinci maddesi olarak korunması gerektiğini vurgulayarak, daha yaşanabilir çevreler elde etmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Siyaset üstü bir konu olarak tanımladığı kentsel dönüşümü ayrıca İstanbul ölçeğinde ele alınırsa bir 'ulusal güvenlik' sorunu olarak da adlandıran Göksu, bir seferberlik durumu olduğunu, kentlilerin de bu seferberliğe destek vermesi gerektiğini kaydetti. Göksu, Havaalanı Mahallesi'nde başlangıçta bir kat olarak düşünülen, ancak aile büyüdükçe 8 kata kadar ulaşan binalarla karşılaştıklarına değinerek, depremlerin kimseyi kayırmadığını, sonra ağlamaktansa şimdi önlem almak gerektiğini söyledi.

100 bin binanın yıkılıp yeniden yapılmasının gerektiği Esenler'in kentsel dönüşümde oldukçe mesafe kaydettiğini anımsatan Göksu, şimdi artık uygulamaya geçme zamanı olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşümün startının verildiği ve bin 250 konutun yıkıldığı Havaalanı Mahallesi için devletin şu ana kadar 30 trilyon sübvansiyon sağladığını, bu rakamın yarısı vatandaşlara dağıtılırken yarısının da kamulaştırma işlemleri için harcandığını anımsatan Göksu, benzer bir desteğin Haziran ayında çalışmaların başlayacağı Tuna Mahallesi için de sağlanacağını bildirdi.

Kentsel dönüşüm için motivasyon

100 bin konutun yeniden yapılabilmesi için finansal desteğin yanısıra motivasyona ve toplumsal bir mutabakata ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Göksu, sözlerine şöyle devam etti:

"Çok şükür Esenler'de bu mutabakat sağlandı; şu an 'ben binamı dönüştürmek istiyorum' diyen biri için hiçbir engel kalmadı. 1/1000 ölçekli İmar Uygulama Planlarımızı askıya çıkardık. 2 parseli birleştirip, 500 metrekareyi buluyorsanız, artı yüzde 20 imar hakkı veriyoruz; o yüzde 20'yi piyasaya satın. İster binanızı biz yıkıp yapalım, parasını 10 yılda bize ödeyin; isterseniz ESKON'dan 'riskli' raporunu alıp, banka kredisiyle kendiniz yıkıp yapın. Devlet, bu konuda her türlü desteği sağlıyor; ödemelerinizin yüzde 50'sini finanse ediyor ve risk grubundaki yapılar için harç da alınmıyor. Herşey de devletten beklenmemeli".

Esenler'in şu andaki emsali 4,8; boş alan yok

Bazen vatandaşların arabalarını dahi park edecek yer bulamadıkları şikayetiyle kendisine geldiğine işaret eden ve şu an 4,8 emsalin olduğu ilçede boş yer bulunmadığını ifade eden Göksu, kentsel dönüşümün daha yaşanabilir bir kent yaratmak için de bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenlerde-kentsel-donusume-arti-20-imar-dopingi_108513.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!