Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe Nasıl Kentleşti?

Çevredeki önemli arkeolojik buluntulara göre, İstanbul’un en eski yerleşim yörelerinden biri olan Fikirtepe, aynı zamanda en eski gecekondu semtlerinden biri…

yapi.com.tr / Aysun Koca
Fikirtepe Nasıl Kentleşti?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Fikirtepe, gerek sanayinin E-5 karayolu çevresinde gelişimiyle gerek Hasanpaşa Otosan fabrikasının, çeşitli tamircilerin, küçük üreticilerin ve hurdacıların bulunduğu eski Hasanpaşa semtinin hemen yakınında bulunması nedeniyle yoğun göç aldı ve büyük bir yerleşim alanı haline geldi.

1984 yılında, çıkarılan 2981 sayılı yasayla Fikirtepe’deki gecekondular yasallaştı ve gecekondu sahipleri hisseli tapu sahibi haline geldi. 1991’deki Islah İmar Planı ile gecekondu sahiplerine bireysel tapular dağıtıldı.


Fikirtepe, 1.derece deprem kuşağı içinde bulunan bir bölge. Özellikle Kurbağalıdere boyunca uzanan alanlar zemin özellikleri nedeniyle sıvılaşma riski taşıyor. Bu nedenle herhangi bir uygulama öncesinde ayrıntılı jeolojik etütlerin hazırlanması bir zorunluluk taşıyor.

Kadıköy’e ve gelişmekte olan Kozyatağı merkeze E-5 karayolu üzerinden kolaylıkla bağlanabilen Fikirtepe’nin en önemli özelliklerinden biri; yüksek erişilebilirlik düzeyine sahip olması... Söz konusu erişilebilirlik olgusuyla ilintili bir şekilde zamanla Fikirtepe’nin çevresinde; Bağdat Caddesi, Göztepe, Kozyatağı, Üst Bostancı gibi semtlerin gelişti. Bu anlamda E-5 karayolu çevresinin yoğun biçimde yapılaşması ve alışveriş merkezleri gibi kullanımların artması Fikirtepe’nin zaman içinde üst gelir grubuna hitap eden bir özellik kazanmasına yol açtı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepe-nasil-kentlesti_101213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!