Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepe Platformu 'Ortak Aklı' Buluşturacak

17 inşaat şirketinin birleşerek kurduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği, Fikirtepe Platformu’nu oluşturdu. Platform, bölgede güvenli ve düzenli yapılaşmanın gerçekleştirilmesine öncülük etmeyi sosyal sorumluluk olarak görüyor, Fikirtepe’nin hızlı ve başarılı bir şekilde dönüştürülmesini ve platformun 30 üyeye ulaşmasını hedefliyor

yapi.com.tr
Fikirtepe Platformu 'Ortak Aklı' Buluşturacak

Kadıköy Fikirtepe’de proje geliştiren şirketlerden 17’si bir araya gelerek, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği öncülüğünde Fikirtepe Platformu’nu hayata geçirdi. Başkanlığını Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu’nun yaptığı platform, Kadıköy’ün modern ve çağdaş yeni yüzü olmaya aday, İstanbul’daki kentsel dönüşümün en büyük ve simge projesi Fikirtepe’nin kentsel dönüşümünün tüm tarafların beklentilerini karşılayacak şekilde tamamlanmasını amaçlıyor.

Fikirtepe Platformu, 2016 yılı sonunda yaşamın başlaması öngörülen bölgede kentsel ve sosyal dönüşümün hızla ve doğru bir şekilde tamamlanmasının yanısıra dönüşüm sürecinde projedeki bütün paydaşların kendini ifade edebileceği bir iletişim ortamına kavuşması amacına da hizmet etme iddiasını taşıyor. Platformun halihazırda, Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş şirketleri olmak üzere 17 üyesi bulunuyor.

AliAli NuhoğluFikirtepe Platformu’nun tanıtım toplantısında konuşan Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, “Tarihte fikrin merkezi olarak konumlanan Fikirtepe’de bir “ortak aklın buluşma noktası” olarak bu platformu kurduk. Ortak bir zeminde buluşalım istedik. Bizler inşaat şirketiyiz yapı kadar altyapı sağlamlığı da bizler için önemli. Dolayısıyla Fikirtepe’de proje geliştiren firmalar olarak, kuruluş altyapısı ne kadar sağlam olursa, ne kadar çok firma oluşturduğumuz platforma katılırsa, o denli güçlü bir sinerji oluşturacağımıza inanıyoruz. Bizler inşaat firmaları olarak Fikirtepe’yi bütünsel bir proje olarak görüyoruz ve Fikirtepe’ye katma değer yaratacak bir vizyonla birlikte hareket ediyoruz” diye konuştu.

“Fikirtepe kentsel dönüşümden öte bir sosyal dönüşüm projesi”

Fikirtepe'deki dönüşümün sıradan bir dönüşüm olmadığını söyleyen Ali Nuhoğlu, bölgedeki değişimin bir gayrimenkul projesi olmanın ötesinde bir sosyal dönüşüm projesi olduğunu belirtti. Nuhoğlu; “Fikirtepe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle kentsel dönüşüm başarıyla sürüyor. Tapuda tevhit işlemlerini tamamlayarak projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunan tüm firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsatlarını alabiliyor. Hem Bakanlığın, hem de ilgili Belediyelerin desteğiyle Fikirtepe’de gerçekleşecek olan kentsel dönüşüm başarıyla devam ediyor” dedi.

Dönüşüm tamamlandığında bölge sakinlerinin öncelikle daha güvenli ve konforlu konutlarda yaşayacağını belirten Nuhoğlu, bunun firmalar için de bir öncelik olduğunu söyledi. Fikirtepe’nin benzer lokasyonlara göre fiyat avantajıyla da öne çıktığının altını çizen Nuhoğlu, “Yatırımcılar için İstanbul’un en cazip bölgesinde yer alıyoruz. Metro bağlantıları, alışveriş caddesi, ortak ulaşım yolları, şehir parkı, hastane, okul gibi donatılarla Fikirtepe altyapı sorunları çözülmüş bir lokasyon’’ dedi.

Fikirtepe, 2016’da inşaat sektörünün uluslararası yıldızı olacak

Nuhoğlu, yurtdışı planlarına yönelik açıklamalarda da bulundu:

‘’Önümüzdeki dönemde tüm firmalarımızla birlikte, platform olarak iddialı bir şekilde yurtdışı fuarlarda yer alacağız ve Fikirtepe’yi uluslararası gayrimenkul arenasına taşıyacağız. Türkiye’ye gelen yabancı gayrimenkul yatırımcıları için lokasyon, sosyal donatı, yatırım, alışveriş gibi en önemli beklentileri karşılayan bir proje. Bölgedeki projeler gayrimenkul alıcılarına modern, güvenli, konforlu, son teknoloji ile yapılmış, kentin merkezinde ve ulaşım akslarının ortasında yer alan konutları uygun fiyat avantajlarıyla sunuyor.”

Fikirtepe’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle kentsel dönüşümün başarıyla sürdüğünü açıklayan Platform, geçmiş dönemde başlatılan bölgenin Master Plan çalışmalarının, donatı haritasına bağlı olarak gerçekleşen revizyonlar ile planlandığı şekilde devam ettiğini belirtti. Platform, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bölgede hayata geçirilen master planının detaylarını da en yakın zamanda açıklayacağını duyurdu.

35 bin konutu ve 2 bin 500 ticari alanı ile 18 milyar dolar değerine ulaşacak

İstanbul Kadıköy’de 1 milyon 350 bin metrekarelik bir alanda hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında bölgede 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan yer alacak. Lokasyonu, yeni kapasiteye göre kurgulanan altyapısı ve sosyal donatılarıyla kentin yeni cazibe merkezi olacak Kadıköy Fikirtepe’de, 57 yapı adasının 20’sinde inşaat çalışmalarına başlandı. Bölgede yer alan birbirinden iddialı konseptlere sahip projelerde 2016 yılı sonunda yaşamın başlaması öngörülüyor. Kentsel dönüşüm tamamlandığında bölge halkı; yaşanabilir, estetik ve depreme dayanıklı kaliteli konutlara sahip olacak. Türkiye’nin en teknolojik, modern ve yenilikçi inşaat firmalarının gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm tamamlandığında projenin toplam değeri 18 Milyar Dolar seviyesine ulaşacak.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Platformu

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Platformu, İstanbul Kadıköy’de afet riski taşıyan mevcut yapı stoğunun yenilenerek depreme dayanıklı yapılar inşa edilmesini öngören Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde faaliyet gösteren müteahhitler ile bölgedeki malik ve hak sahipleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesi, bölgede hayata geçirilen projelerin takibi ve uygulama bütünlüğünün sağlanması, altyapı ve sosyal donatıların projelendirilmesi ve yapımına destek verilmesi, bölgenin piyasa algısının iyileştirilmesine katkı sağlanması ve bölgede yaşayacak yeni maliklerin sosyal ihtiyaçlarına destek verilmesi amacıyla kurulmuştur. Platformun Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş şirketleri olmak üzere 17 üyesi bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepe-platformu-ortak-akli-bulusturacak_135438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!