Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Fikirtepe İki Yıla Tamam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kimi firmanın işbaşı yaptığı, kiminin henüz anlaşmaları bile tamamlamadığı Fikirtepe için özel bir ekip kurduklarını belirterek, “2 yılda tamamlanacak” dedi.

yapi.com.tr
Yeni Fikirtepe İki Yıla Tamam

İstanbul’da kentsel dönüşüm denilince, ortaya çıkaracağı 20 milyar dolarlık yatırım büyüklüğüyle bir anda dikkatleri üzerine çeken fikirtepe’de bakanlık devrede. Fikirtepe’yi yerinde gören Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgenin iki yıl içinde tamamlanması için bakanlık olarak ‘kesin kararlı’ olduklarını söyledi. 3’te 2 çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitlerin isterlerse haklarını bakanlığa devri gündemde.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Bakan Özhaseki, 3 müsteşarının katıldığı geniş bir heyetle Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesinin devam ettiği Fikirtepe’de müteahhitler, muhtarlar ve hak sahipleriyle bir araya geldi. Bölgede iş yapan firmalardan oluşan Fikirtepe Platformu ile özel oturumlu bir de toplantı yaptı.

Hem sokağa inen, hem de tamamlanan projeleri görerek, bölgede yapımı süren bir projenin en yüksek noktasından bölgeyi inceleyen Özhaseki, Fikirtepe’nin 2 yıl içerisinde tamamlanmasıyla ilgili işi yavaştan almayacaklarını vurguladı. Toplantının en önemli sonuçlarından biri de; dört yıldır dönüşüm çalışmalarının sürdüğü bölgede oluşan mağduriyetlerin son bulacağı, şu an yüzde 40 olan ve yılsonuna kadar yüzde 70-80 civarına çıkması beklenen anlaşmalarda gerekli uzlaşmaların sağlanamaması durumunda devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gireceği notu oldu.

Özel ekip kuruldu

Fikirtepe için bakanlıkta bir de özel grup kuruldu. Ziyareti sırasında bu bilgiyi paylaşan Bakan Özhaseki, müteahhit, vatandaş ve arsa sahiplerinin iyi niyetli davranmasını, aksi taktirde bakanlığın gerekli bütün önlemleri alacağını belirtti.

Amaçlarının “bağcı dövmek değil üzüm yemek” olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Biz, Fikirtepe’yi çözmek için bir grup kurduk. Arkadaşlarımız bu konuda detaylı çalışma yapıyorlar. Eğer bir adada 3’te 2 çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. 3’te 2 çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız. Fikirtepe’de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Bölgedeki anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını çözeceğiz” diye konuştu.

Üç projeyi gezdi

Bakan Mehmet Özhaseki, Fikirtepe’de yıl sonu ve 2017 başında yaşamı başlatmaya hazır hale gelen Teknik Yapı’nın Concord İstanbul, Erkan İnşaat’ın Pırlanta Göztepe, Baysaş İnşaat’ın İstanbul 216 projelerini gezdi. Pek çok firma sahibi ve bölge insanının görüşlerini alan Bakan Özhaseki’nin ziyaretiyle birlikte herkesin üzerine düşeceğini yapacağını belirten Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, “Sürecin önünü tıkayan sorunlar her ne ise bakanımızın da dediği gibi çözülerek Fikirtepe tamamlanacak” dedi.

Erkan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Erkan ise, “Bakanımızın vizyoner yaklaşımının tüm dönüşüm projelerine büyük bir ivme kazandıracağına inancımız tam” dedi. Pana Yapı CEO’su Kürşat Ufuk, bölgede 5 projeyle bulunduklarını hatırlatarak, “Tüm sorumluların tek bir amaç için çalıştığı şekilde hız kazanmalı. Bakanlıkla yapılan toplantıda sürecin önünü açtık” dedi.

Rakamlarla ‘Fikirtepe...’

2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanan ilk projelerde yaşam başlıyor.

İnşaat alanının büyüklüğü 1 milyon 350 bin metrekareyi buluyor.

35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan yapılacak.

Projeler toplam 18 milyar dolar yatırım değerine sahip.

Fikirtepe tamamlandığında 160 bin kişiye ev sahipliği yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-fikirtepe-iki-yila-tamam_150415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!