Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gordion Alışveriş Merkezi
Gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi REDEVCO’nun Türkiye’de tamamladığı ilk projesi olan Gordion Alışveriş Merkezi, “Türkiye’nin BREEAM Sertifikası’na sahip en büyük yapısı” ve “Ankara’nın ilk yeşil alışveriş merkezi” olma özelliklerini taşıyor. Toplamda 50 bin metre karelik kiralanabilir alana sahip olan yapı, 7 Eylül 2000 tarihinde kapılarını açmıştı.

Elektrik ihtiyacının yüzde 18’ini karşılayan kojenerasyon sistemi ile yapı, kendi enerjisini kısmen kendisi üretiyor. Sistemin verimliliğinin, ısıtma ve soğutma için atık ısının kullanılmasıyla en üst düzeye çıkarıldığı ifade ediliyor. Böylece Türkiye’deki diğer alışveriş merkezlerine göre daha az CO² emisyonunun sağlanacağı belirtiliyor. Gelen bilgilere göre yapı bir metro istasyonu üzerinde yer aldığı için, ziyaretçilerin neden olduğu CO² emisyonlarının da düşük olacağı dile getiriliyor.  

Çok İyi” dereceyle BREEAM sertifikası alan Gordion Alışveriş Merkezi’nin çevresel performansının sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamak için “Kullanımda BREEAM” sertifikası için de başvuruda bulunulduğu gelen bilgilen arasında.

Gordion düğümünden ilham alınarak tasarlanan yapı, üç ana meydanı bulunan tek bir “cadde” etrafında konumlanıyor. Güney kapı ile elmasların renk oyunları sayesinde alt katlara ışık veren “Bijoux Meydanı”na ulaşılıyor. Bu caddenin aşağısında “Orta Meydan” yer alıyor. Zemin katta ise dikey dekoratif unsurlarıyla dikkat çeken “Yiyecek Katı Meydanı” bulunuyor.


Ayrıca Gordion Alışveriş Merkezi’nin konseptinin, REDEVCO bünyesindeki tasarım ekibi RedevConcepts tarafından geliştirildiğini ve mimari projenin Chapman Taylor Mimarlık ve REDEVCOncepts tarafından çizildiğini söylemeden geçmeyelim.


http://www.yapi.com.tr/haberler/gordion-alisveris-merkezi_96207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!