Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Jacques Ferrier, Mimar, Jacques Ferrier Architectures kurucu ortağı
“Ekolojik mimarlığı  sadece ‘çevre dostu binalar üretmek’ olarak algılarsak, bütünsel yaklaşımı eksik bırakmış oluruz.“ diyen Jacques Ferrier, Ekodesign 2010’nun konuşmacıları arasında. Ekolojik mimarlıktaki holistik düşüncenin hem tinselliği hem de yerindeliği kapsayan disiplinlerötesi bir yapıya sahip olduğunu ifade eden mimar şöyle diyor:

“Yapıyı topografyasının ekolojik döngüleri içerisine tasarımlamaya çalıştığımızda kendiliğinden sürdürülebilir çözümlere yaklaşıyoruz. Oysa; nereye gitsek, bulundukları yere ait olmayan yapılar ile karşılaşmaktayız. Taşlaşmış monologlar gibi barındırdığı insanın tinsel ihtiyaçları ya da topografyasının ekolojik döngüleri ile uzaktan yakından ilgileri olmadığını görüyoruz.”

Ekodesign 2010’da “Duyusal Kent” başlıklı bir konuşma yapacak olan mimar konuşmasına ipucu olabilecek biçimde şunları söylüyor:

“Dünyanın yarısının kentlerde yaşadığı ve yedi dev şehrin 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olduğu bu gün planlama yalnızca gezegenimizin kaynaklarını değil, kaliteli yaşam imkanlarını da tüketiyor. Çözüm yalnızca enerji tüketimini azaltmak değil aynı zamanda sürüdürülebilir, farklı ve gelişmiş bir kentsel doku yaratmaktır. Ferrier bu günkü ekonomik kriz ortamının aynı zamanda bir fırsat sunduğuna, tasarım, planlama ve inovasyon ilişkisini yeniden tanımlayarak yarının kentlerinde yeni yaşam biçimlerinin önünün açılabileceğine inanıyor.”


Jacques Ferrier

Çalışmalarını Paris’te, “sürdürülebilir toplumlar için mimarlık” ilkesi çerçevesinde sürdüren Mimar Jacques, 1990’dan bu yana kendi mimarlık bürosunu yönetiyor.

Ferrier, endüstriyel kurumlarla inovatif araştırma projeleri gerçekleştiriyor. La Defance’daki Hypergreen kulesinin tasarımcısı olan mimar bu tasarımla mimarlığın büyüyen metropoller ve değişen iklim koşulları karşısında takınacağı tavır için geliştirdiği fikir ile birçok yarışmada ödül kazandı. Uzun yıllardır çeşitli üniversitelerde dersler veren Ferrier’in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/jacques-ferrier-mimar-jacques-ferrier-architectures-kurucu-ortagi_96213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!