Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güllüce: 2014 Çevre Yılı Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, "Kentsel dönüşüm çok popüler ve çok konuşulan bir şey ama aslında 2014 çevre yılımız oldu" dedi.

yapı.com.tr/AA
Güllüce: 2014 Çevre Yılı Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak 2014 yılında yürüttükleri çalışmaları değerlendirdi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının vatandaşların rızasıyla yürütüldüğünü anımsatan Güllüce, 2 seçim sürecinin yaşanmasına rağmen geçen yılki faaliyetlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini, tahminlerinin aşıldığını dile getirdi.

Güllüce, kentsel dönüşüm çalışmalarının 2015'te hem hızlanacağını ve hem de daha da artacağını düşündüğünü vurguladı.

Geçen yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na katıldıklarını hatırlatan Güllüce, şöyle devam etti:

"Çevre konusunda çok çok önemli işler yaptık. ÇED Yönetmeliğini değiştirdik. ÇED Yönetmeliği ile Avrupa Birliğine uyumu sağladık. Sınırı aşan sular dışında biz Avrupa Birliği ile ÇED Yönetmeliği'nde tamamen uyumu sağlamış olduk. ÇED Yönetmeliği'nin değiştirilmesi konusunda okumadan, bakmadan, incelemeden eleştirenler oldu. İyi okunursa takdir edilecek bir hale getirdik. İşi hızlandırdık. Yüzlerce onlarca evrak talep edilirken, çok az evrakla daha hızlı ÇED verir hale geldik. Daha teknik bir ÇED verir hale geldik. Avrupa Birliği normlarında bir duruma geldik."

"2014 çevre noktasında başarılı bir yıl"

Güllüce, önceki bakanların da çevre konusunda gayretleri bulunduğuna dikkat çekerek, kendisinin de bunun devamını sağladığını anlattı.

"Kentsel dönüşüm çok popüler ve çok konuşulan bir şey ama aslında 2014 çevre yılımız oldu" diyen Güllüce, "Fazla aktarılmadığı için belki sokakta böyle bilinmiyor. Hem şehirciliği hem de çevreyi paralel götürüyoruz. Çevre noktasında dünyada iddialı olmaya doğru gidiyoruz" şeklinde konuştu.

Güllüce, bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi vererek, şunları söyledi:

"Arıtma tesislerini çoğaltık. Mavi bayraklı plaj sayısı çok büyük bir rakama ulaştı. Bu alanda dünya üçüncüsü olduk. Klora flora gazının tüketilmesinin durdurulmasından dolayı Birleşmiş Milletlerden ödül aldık, tebrik aldık. O bakımdan 2014, çevre noktasında bakanlığımızın çok başarılı bir yılı oldu. Benden önce bakanlık yapmış arkadaşlarımın altyapılarının da bunda çok büyük emeği var."

2015 hedefleri

Bazı arıtma tesislerinin denetimini on-line gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Güllüce, yeni yıl içerisinde hepsinin bu şekilde yapılması için çalışacaklarını anlattı.

Güllüce, gürültü kirliliği haritası çalışmalarının 2015'te tamamlanacağına işaret ederek, 397 mavi bayraklı plaj sayısını daha da yükseltmeyi, atık su arıtmalarına yönelik teşvikleri de artırmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gulluce-2014-cevre-yili-oldu_127522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!