Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kendimi Viyana Kapılarında Akıncı Beyi gibi Hissediyorum"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bursa'da bu yıl ikincisi düzenlenen İnşaat Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "'Dünyanın en büyük havaalanı yapıyoruz' dediğimde kendimi Viyana kapılarında akıncı beyi gibi hissediyorum. Müthiş bir şey bu" dedi.

yapi.com.tr
"Kendimi Viyana Kapılarında Akıncı Beyi gibi Hissediyorum"

DHA'nın haberine göre, Uludağ Üniversitesi (UÜ) tarafından Prof. Dr. Mete Cengiz Salonu'nda düzenlenen '2'nci Bursa İnşaat Zirvesi'ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, otopark yönetmeliği ile ilgili çok çalışma yapıldığını hatırlattı ve imar kanunu ile ilgili ciddi bir çalışma yapıldığını söyledi. Güllüce, "Cillop gibi, eksiği olmayan, gediği olmayan bir imar kanunu üzerinde çalışıyoruz. Otopark ile ilgili Türkiye sıkıntılı. Bununla ilgili bir yönetmelik düşünüyoruz. Çevre ile ilgili, genel değerlerimiz olduğunu, kültürümüzde olduğunu, dünyada 1972'lerde fark edilmişken, biz binlerce yıllık ahlakımızla bizde olan bir şeydir" dedi.

Türkiye'de alın teriyle uğraşan mühendise, mimara, verilen paranın havaya gittiği şeklinde bir anlayış hakim olduğunu ifade eden Güllüce, "Yerli müşavirliği güçlendirme konusunda benim bir çabam var. Bizim yerli müşavirlikler oluşturmamız nasıl olacak?Dünyada diğer yaptığımız işlerin de Türkiye'deki işlerin de müşavirliği konusunda kafa kafaya verip bu eksiğimizi giderelim" dedi.

Yerel mimariye eleştiri

Yerel mimari konusunda Türkiye'nin iyi olmadığını belirten Güllüce, "Üniversitelerimize iş düşüyor. Geçtiğimizi hafta Peru'ya gittim. Latin Amerika ülkelerinde müthiş bir konut açığı var. Bizim 1930'lu yıllarımızı yaşıyorlar. Müteahhitlerimizin oralara gitmesi lazım. Afrika öyle. Her büyükelçiye ben Tapu Kadastro'yu anlatırım. Bizim tapu kadastro mühendislerimizin çok iyi olduğunu söylerim ve size yardımcı olabiliriz diyorum. Biz şu an dünyanın en ileri teknoloji ile haritalar yapıyoruz. 5-6 santim hatayla tüm Türkiye'nin kadastrosunu bitireceğiz inşallah. Bunun dışarıya açılmasını istiyorum" diye konuştu.

"Kendimi Viyana kapılarında akıncı beyi gibi hissediyorum"

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da açılışı yapılan Dioksin/ Furan Analiz Laboratuvarı'nın dünyada 5’inci büyük laboratuvar olduğunu söyleyen Güllüce, "Geçenlerde bir laboratuvar açılışı yapıyoruz, mühendis arkadaşlarımız 'bundan dünyada 5 tane var' dedi. Ben müthiş gurur duydum. Mesela, 'dünyanın en büyük havaalanı yapıyoruz' dediğimde kendimi Viyana kapılarında akıncı beyi gibi hissediyorum. Müthiş bir şey bu" dedi.

"Türkiye'de konut fazlası olmaz"

Türkiye'de konut fazlası olduğu iddialarının doğru olmadığını belirten Güllüce, "Konut fazlası diyorlar ama doğru değil. Türkiye'de konut fazlası olmaz, pazarlama problemi olabilir. İkisi aynı şey değil. Eski çekirdek aile yapısından şimdi modern aile yapısına geçtik. Evlendiği gün yeni bir eve gidiyor. Nüfusu genç bir ülkeyiz. Bunun nasıl karşılanacağını aslında düşünmemiz lazım. Deprem kuşağı üstündeyiz. Binalarımızın çok önemli bir kısmı, 6,5 milyon diyorlar, bence daha fazla, analiz yaptırıyoruz, 81 ile gideceğiz. Böyle bir ülkede konut fazlası nasıl olur. Böylesine riskli yapısı da olan bir ülkede"dedi.

"Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm şeklinde lanse ediliyor"

Kentsel dönüşüm çalışmalarının 'rantsal dönüşüm' diye sunulduğunu vurgulayan Güllüce, "1999 depreminde belediye başkanıydım. Kaç yüz ceset çıkarttım, kaç bina yıktım. Psikolojik tedavi gördüm. Deprem deyince 6 harf söylüyorsunuz, o kadar değil o. Türkiye deprem kuşağında mı, evet. İnşaat malzemelerimizin kahir ekseriyeti kalitesiz mi evet. Rant nerde burada oldu şimdi. Yok kardeşim ne alakası var, deprem yok, binalar sağlam, inşaat malzemeleri çok iyi, mühendislikler iyi diyorsan, o zaman nereden çıktı kentsel dönüşüm diyorsan, o zaman benim söyleyecek bir şeyim yok. Gençler internete girin görün, o binaların nasıl göçtüğünü, karton kağıt gibi katlandığını görün. Zemin katta 15-15 kolon iki demir var. Üst katta kolon 20'ye 20, demir sayısı 4. Ekonomi biraz iyileşmiş. En üst katta olması gereken sayıda kolon ve olması gereken sayıda demir. En altta hiç demir yok ama en üstte parası olanca var. Ama göç nedeniyle bir anda yapılaşma nedeniyle bu oldu. Niye yapmışlar diye yargılamak için söylemiyorum. O bina ayakta durur mu, durmaz. Bu rantsal dönüşüm ile ilgili herkesin doğru cümleler kullanması lazım" diye konuştu.

"İstanbul'daki binaları 2 kata indirmeliymişim"

Bir mimarın, İstanbul'da binaların 2 kata indirilmesi gerektiği yönünde fikir söylediğini kaydeden Güllüce, "İstanbul da iki kata indirilmeli binalar diyor bir mimar. Bütün binaları yıkıp, iyi bir bakansam 2 kata indirmem lazımmış. Bu bir temenni ise romansa sıkıntı yok. Kız kulesinin yanına oturup roman yazarsınız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kendimi-viyana-kapilarinda-akinci-beyi-gibi-hissediyorum_128644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!