Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş Santraline Hücum!

Güneş enerjisi santralleri, yatırımcılardan büyük ilgi topladı. 10-14 Haziran arasında gerçekleşen lisans başvurularına 659 başvuru geldi. 418'i onay aldı.

yapi.com.tr
Güneş Santraline Hücum!

Cihan'ın haberine göre, Yatırımcılar güneş enerjisi santrallerine adeta hücum etti. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ile ilgili 10-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen lisans başvuruları yatırımcıların yoğun ilgisiyle sonuçlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) 5 gün içerisinde toplam 659 başvuru yapıldı.

'Hızla profesyonelleşiyor'

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, güneşten lisanssız elektrik üretimi için yapılan 418 başvurunun ‘uygun görüş’ aldığını belirterek, “İlk günlerde bu rakam çok düşüktü. Kimse nasıl başvuracağını bilmiyordu. Ama şimdi herkes hızlı bir şekilde profesyonelleşiyor. Ortaya endüstrinin birçok paydaşları çıkıyor” dedi.

Anadolu da yatırıma geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye’nin lisanssız güneş enerjisi üretim tesisini yerinde görmek üzere Else Enerji ve Prokon AŞ’nin Ankara-Kazan’daki tesisine bir basın gezisi düzenledi. Tesislerde güneş enerjisi ve başvurularla ilgili açıklamalarda bulunan EPDK Başkanı Köksal, lisanssız enerji üretiminde, sermayenin tabana yayılmaya başladığına ifade etti. Köktaş, “Yatırımcılara dönüştürerek sermayeyi tavandan tabana yayıyoruz. Kısa süre sonra binlerce başvuru gerçekleşecek. Artık küçük ölçekte, Anadolu’nun çeşitli girişimcilerimiz de var” diye konuştu.

Güneş enerjisine teşvik

Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda değişiklik yapılarak özellikle güneş enerjisine kaynak bazında teşvik verilmesiyle alakalı yasanın çıktığına işaret eden Hasan Köktaş, bu yasanın ilgili alt yapıları gereği mayıs ayında duyuru yaptıklarını kaydetti. Duyurudan sonra, tanınan 1 yıllık sürede hazırlanan başvuru dosyalarıyla haziran ayında EPDK'ya lisans başvurusu gerçekleştiği bilgisini verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-santraline-hucum_110181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!