Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dev Güneş Santralı Yolda, 4 Talip Var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Konya Karapınar’da 60 bin dönümde, minimum 300 megavatlık bir güneş santrali kuracağız. Dünyanın 4 büyük firması talip” dedi.

yapi.com.tr
Dev Güneş Santralı Yolda, 4 Talip Var

Milliyet'in haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kuruluşunun 12. yıldönümü törenle kutlandı. Düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji-Tabii Kaynaklar ve Bilim Komisyonu Başkanı Nihat Zeybekçi, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, bürokratlar, özel sektör temsilcileri katıldı.  Görevinde 6 yılı geride bırakan EPDK Başkanı Köktaş, elektrik üretimindeki özelleştirmelere dikkati çekerek, “Bugün gelinen aşamada 21 bin megavatı son 6 yılda olmak üzere son 10 yılda 23 bin megavata yaklaşan özel sektör yatırımı devreye girmiştir. Bu yıl devreye alınan 5 bin megavata yaklaşan özel sektör yatırımı cumhuriyet tarihimizin rekoru olacaktır” dedi.

Özel sektör rekor kırdı

Elektrik üretimi ve toptan satışı planlandığında geniş bir kesim tarafından “Türkiye enerji sektörü buna hazır değil” itirazları yapıldığını, EPDK üretim lisansları vermeye başladığında “özel sektörün devletin alım garantisi olmadan yatırım yapamayacağı veya finansman bulamayacağı” eleştirileri geldiğini anlatan Köktaş, “Bugün gelinen aşamada 21 bin megavatı son 6 yılda olmak üzere son 10 yılda 23 bin megavata yaklaşan özel sektör yatırımı devreye girmiştir. Bu yıl devreye alınan 5 bin megavata yaklaşan özel sektör yatırımı cumhuriyet tarihimizin rekoru olacaktır” diye konuştu.

Konya Karapınar’da

Kurulu gücü 2 bin 700 megavata ulaşan rüzgar tesisinin işletmeye geçtiğini bildiren Köktaş, hidroelektrik santrallerinin yapılamayacağının ifade edilmesine karşın son 10 yılda kurulu gücün yüzde 78 artışla 22 bin megavata ulaştığını ve bu yıl en fazla özel sektör yatırımının bu alanda tamamlandığını kaydetti.

Bakan Yıldız, “Konya Karapınar’da yarım metre aşağıda tamamen kirecin olduğu, hiçbir bitkinin yetişmediği, tarımsal alana açılmadığı, 60 bin dönümlük bir yerde minimum 300 megavatlık bir güneş santrali kurma imkanımız var.

Şu anda dünyanın 4 büyük firması talip. 600 megavatı resmi olarak çıkarmış durumdayız ama tarımsal sulamadan birçok uygulamaya varıncaya kadar 2-3 bin megavatlık arz ve talep oluşmuş olacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-gunes-santrali-yolda-4-talip-var_114602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!