Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaban Hayatın Ortasına HES!

Hatay’a bağlı Arsuz’da ormanlık alan ve yaban hayatı geliştirme sahasının tam ortasına hidroelektirik santral (HES) yapılmak isteniyor. 2012’de başlanan ÇED süreci ise, faaliyet alanının av yaban hayatı geliştirme sahasında kalması ve Yaban Hayatı Yönetim Planı’nın henüz tamamlanmamış olması nedeniyle askıya alındı.

yapi.com.tr
Yaban Hayatın Ortasına HES!

Evrensel'den Halil İmrek ile Burak Şefkat'in haberine göre, Arsuz ilçesine bağlı Hüyük, Gözcüler ve Avcılar Çayı’nın birleştiği noktaya yapılmak istenen HES projesine köylüler, içme sularını yok edeceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

HES yapılmak istenen bölge, ormanlık alan ve av yaban hayatı geliştirme sahası. Köyde HES projesi için 2 Nisan’da 2012’de yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına köylülerin haberi olmadığı için sadece 13 kişi katılmıştı. Bunların 8’i de toplantıyı yapmak üzere görevlendirilen resmi kurum temsilcisi, 2’si de firma görevlisiydi.

Tesadüfen öğrenildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED sürecinin yayınlandığı İnternet sitesini takibi sırasında Arsuz yöresine bir HES planı yapıldığını öğrendiğini belirten İskenderun Kafdağı Doğa Topluluğu Kurucu Üyesi Ümit Kaplan, “Köyün geleceğini yakından ilgilendiren proje hakkında, köylü bile bilgi sahibi değil” dedi.

ÇED süreci durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüğüne bilgi edinmek üzere başvuruda bulunan Ümit Kaplan’a Daire Başkan Vekili Erdal Şallı, HES için “ÇED gerekli” kararı olduğu ve projenin tanıtım dosyasının 30 Ocak 2012 bakanlığa sunulduğu bilgisini verdi. Verilen cevapta şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu proje için Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı  6 Nisan 2012 günü gerçekleştirilmiş ancak faaliyet alanının av yaban hayatı geliştirme sahasında kalması ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Yaban Hayatı Yönetim Planı’nın henüz tamamlanmamış olması nedeni ÇED süreci durdurulmuştur.”

Su kaynakları tarımın can damarı

Öte yandan, iki yıl önce köylerin sınırları içinde bulanan ve çayların içinden geçen ormanlık alanda ağaç kesilmiş ve yol yapılmış. Köy halkı yolun daha çok HES projesine dönük olduğu fikrinde. Hüyük köyünden Salih Zeki Parlar ile üç köyün birleşim noktası olan Hüyük ormanlık alanına çıktık. Burada iki yıl önce kesilen ağaçların çıplak bıraktığı dağı ve yamaçlarını gördük. Salih Zeki Parlar, “Suyumuza el koymak istiyorlar. Buralarda geçimimiz tarımla oluyor. Bu su kaynakları bizim köyümüzün, tarımımızın can damarı. kaygılıyız. Buraya HES yapılırsa hepimizin hayatı mahvolacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaban-hayatin-ortasina-hes_118080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!