Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaman Arkeoloji Müzesi'ne 'Yeşil' İklimlendirme

'En İyi Yeşil Müze' ödüllü Kaman Arkeoloji Müzesi, ürettiği ısının yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaktan (hava) sağlayan ve düşük karbondioksit (CO2) emisyonu ile çevreci bir çözüm sunan Ecolabel ödülü sahibi Daikin Altherma’yı tercih etti.

yapi.com.tr
Kaman Arkeoloji Müzesi'ne 'Yeşil' İklimlendirme

Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırtkan beldesindeki Kalehöyük Arkeolojik Kazıları’nda çıkan eserlerin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, iklimlendirme tercihini Daikin’den yana yaptı. Türk-Japon dostluk ve işbirliğinin simgelerinden biri olan Kaman Arkeoloji Müzesi, kendisi gibi yeşil ödül sahibi olan Daikin Altherma’yı tercih etti.  

Gerek mimari gerekse teknolojik açıdan birçok alanda ülkemiz müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandıran, enstitü ve kazı alanıyla birlikte bir bütün oluşturarak bu alanda bir ilke imza atan Kaman Arkeoloji Müzesi; ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını Daikin Altherma Isı Pompası ile karşılayacak. Daikin’in mucidi olduğu havadan suya ısı pompalarının Avrupa’da en çok satılan modeli olan Altherma, fosil yakıtlara veya elektriğe dayalı klasik ısıtma sistemlerine göre 5 kat daha verimli çalışma iddiasında. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji ile çalışan Daikin Altherma, kullandığı her 1 kilovatlık enerjiye karşılık en az 5 kilovatlık ısı üretiyor. Kurulum ve bakım ihtiyacı düşük olan Daikin Altherma, inverter kompresör teknolojisiyle yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

Tarih ile teknolojiyi buluşturan müze

Japon ekipler tarafından Kalehöyük’ten çıkarılan yaklaşık 3 bin eserin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam bin 500 metrekarelik alanı kapsıyor. Japon Hükümeti’nin 'Kültürel Mirası Koruma Projesi' çerçevesinde hibe olarak yaptığı müzede, Hitit dönemi ve Demir Çağı 3 boyutlu animasyon ile canlandırılırken; müzede bulunan mühürler de 3 boyutlu olarak ekranlarda incelenebiliyor.

Höyük şeklindeki mimarisi Kalehöyük'ten esinlenilerek yapılan müzede, arkeolojik eserlerin zamana ve ortam koşullarına karşı korunması, buradaki kültür mirasının gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması amacıyla iklimlendirmeye özel bir önem veriliyor. Bu doğrultuda Kaman Arkeoloji Müzesi’nin iklimlendirmesinde Daikin Altherma hava kaynaklı ısı pompası, sıcak su boyleri ve Daikin güneş kollektörleri olmak üzere 3 farklı tip cihaza yer verildi. Müzede 2 adet 16 kW HT cihaz, sıcak su ihtiyacını karşılamak için 3 adet EKHVP500 Boyler ve 15 adet Daikin güneş kollektörü kullanıldı. Kaman Arkeoloji Müzesi’nde kullanılan Altherma HT yüksek sıcaklıklı ısı pompası, özellikle düşük dış hava sıcaklıklarında kapasite kaybı olmadan ısıtma yapabiliyor.

Havadaki doğal enerjiyi çekerek yerden ısıtma, fancoil veya radyatörler ile iç ortama aktaran ısı pompaları, fueloil, LPG gibi fosil yakıtlar kullanılmadığı için düşük CO2 emisyonu ile çalışıyor. Isınma ve sıcak su ihtiyacının yanı sıra, aynı çalışma prensibi ile sıcak yaz günlerinde de soğutma yapabilen Daikin Altherma, 4 mevsim kesintisiz konfor olanağı sunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaman-arkeoloji-muzesine-yesil-iklimlendirme_129881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!