Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kentsel Dönüşüm İmar Rantı Vergisinden Muaf Olsun'

İmar rantı vergisini desteklediklerini açıklayan Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, ancak riskli yapıları ve riskli alanları rant vergisinden muaf tutmak gerektiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
'Kentsel Dönüşüm İmar Rantı Vergisinden Muaf Olsun'

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “İmar rantı vergisini destekliyoruz. Devletin ve belediyelerin kararı ile mülk sahiplerine piyango gibi bir inşaat hakkı veriliyorsa, tabii ki bu olanağı veren kamunun bundan pay alması gereklidir. Ancak kentsel dönüşümü teşvik etmek için riskli yapıları ve riskli alanları rant vergisinden muaf tutmak gerekir” dedi. Öngören, rant vergisi konusunun yanısıra belediyeler ile Maliyenin uzun süredir gelirlerimiz azaldı diyerek, kentsel dönüşümdeki harç ve vergi istisnasının kaldırılmasını istediğini, bu şikayetlere rağmen kentsel dönüşümde harç ve vergi istisnasına devam edilmesini istedi.

Öngören; Maliye Bakanlığı'ndan ve belediyelerden gelen talepler sonucu 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da harç, vergi ve ücret istisnalarının azaltılması yönünde tartışmalar olduğunu belirterek; kentsel dönüşümde daire ve ev sahipleri ile gayrimenkul sektörü girişimcilerinin ve inşaat şirketlerinin olumlu algısını güçlendiren aracın, harç ve ücret istisnası ve yüzde 1 KDV indirimi olduğunu belirtti.

GürselGürsel ÖngörenÖngören sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde sanayi sektörü için bölgeler bazındaki birçok alanda teşvikler var. Bu teşvikler arasında harçlardan muafiyetin yanı sıra, bedava arsa verilmesi, ilk beş yıl vergisizlik, ithalatta gümrük vergilerinden muafiyet ve diğer vergi indirimleri bulunmaktadır. İthalata dayalı otomotiv endüstrisinde bile her tür teşvik uygulanıyor. Yine turizm sektöründe arsa tahsisi (düşük kira ile arsa), ithalatta gümrük vergi ve harçlarından muafiyet, KDV indirimi gibi pek çok teşvik verilmektedir. İnşaat sektörü de en az sanayi ve turizm gibi ülke ekonomisi açısından önemlidir. Özellikle inşaat sektörü etkilediği 250 sayıda iş kolu ile ve Sanayiye nazaran kullandığı yerli ürünlerle iç piyasa ekonomisi açısından çok olumlu çarpan etkisi yaratmaktadır.

İmar artışı olan yerlerde inşaat şirketleri organizasyonunda halkımız bu ek inşaat hakkıyla dairelerinin bedava yenileyebilmektedirler. Eğer Bu ilave inşaat hakkından rant vergisi alınırsa buralarda kentsel dönüşüm durur. Yine 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun 7. Maddesi ile, ev ve daire sahipleri yanında hareket eden, kentsel dönüşüme para ve girişimini koyan gayrimenkul ve inşaat sektörü de  harç muafiyetinden yararlandırılmaktadır. Fakat kanunda bu maddede yapılacak yeni değişiklik ile fiilen bu evleri yeniden yapan gayrimenkul ve inşaat yatırımcıları tapu ve inşaat harçları istisnası  kapsamından çıkarılmak istenmektedir. Riskli yapılarda ilave inşaat için harç ve ücret istisnası kaldırılırsa kentsel dönüşüm İnşaat Sektörü için cazibesini yitirecektir. Kendi aralarında uzlaşmaları mümkün olmayan kat maliklerini, mahalle sakinlerini emek ve para sarfederek bir –iki yıl uğraşarak uzlaştıran gayrimenkul ve inşaat girişimcileri eğer harç istisnası kalkarsa böyle zor bir işe girmezler”.


Kanun değişikliği sebebiyle önemli bir teşviğin eksik bırakıldığına işaret eden Öngören, sözlerine şöyle devam etti:

"6306 sayılı Kanun 7. Madde 10. fıkrada 'Gerçek kişilerce ve özel hukuk tüzel kişilerince uygulamada bulunulan riskli alanlardaki yapıların mevcut alanları için daha önce belediyelerce alınan harç ve ücretlere ilave olarak, sadece kullanım maksadı değişiklikleri ile yapı alanındaki artışlar için hesaplanan harç ve ücret farkları alınır' denmektedir. Riskli alanda ilave inşaat için harç alınması hakkındaki bu düzenleme, gayrimenkul ve inşaat sektörü için cazip değildir. Bu mahallelerde belediye ile vatandaş baş başa kalmaktadır. Bu maddenin tamamıyla kaldırılmasını temenni ediyoruz. Vatandaşlarla bu mahallelerde uzlaşma yapmak birkaç yıl emek ve para sarfına sebep olduğu için (Fikirtepe’de bu süre 9 yıl) bu alana teşvik uygulanarak, gayrimenkul ve inşaat şirketleri için bir cazibe yaratılması gereklidir. Yukarıda özetlediğimiz sebeplerle, imar rantı vergisinden kentsel dönüşümü istisna tutmayı, 6306 sayılı Kanun değişikliği esnasında, harç istisnasının aynı bırakılmasını ve hatta riskli alanlarda ilave inşaat için alınan harçların ise kaldırılmasını çok gerekli ve elzem buluyoruz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-imar-ranti-vergisinden-muaf-olsun_126914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!