Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“İnşaat Malzemesinde Bölgenin En Güçlü Oyuncusuyuz”

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Hüseyin Bilmaç, 'Değişim, Dönüşüm, Devamlılık' olan temanın, dünya konjonktürü ile örtüşmesi bakımından çok anlamlı ve çok uygun olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
“İnşaat Malzemesinde Bölgenin En Güçlü Oyuncusuyuz”

GYODER tarafından organize edilen Gayrimenkul Zirvesi’nin 12’ncisinde konuşan Hüseyin Bilmaç, “Yaklaşık 4,5 milyar olan dünyamızda, bu döneme kadar dönüşüm sözcüğü bu kadar fazla telaffuz edilmemişti. Ülkemizde bu fikri en çabuk hayata geçiren, dönüşüm kelimesinin bu kadar sık kullanılmasını sağlayan sektörlerin başında da inşaat sektörü geliyor. Eğer bu gün kentsel dönüşümden, yeşil binalardan, yeşil kalkınma stratejilerinden, geleceğin binalarından konuşuyorsak, beyin fırtınaları yapıyorsak, inşaat sektörünün değişim, dönüşüm ve devamlılığının çok hızlı olması da en önemli etmenlerden bir tanesidir. Türkiye ekonomisi, farklı dinamikleri ile dünyada en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir. İnşaat sektörü de Türkiye ekonomisinin can damadıdır. Şunu ifade etmek isterim ki; son dönemde ekonomini bu derecede büyümesinde, inşaat sektörünün yarattığı katma değer, sağladığı istihdam, gerçekleştirdiği ihracat oldukça fazladır. İnşaat sektörü önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir gelişim için çalışmalarını elinden geldiğince sürdürecektir. Küresel rekabet gücümüzü arttırmak, markalaşmaya, Ar-Ge’ye ve inovasyona önem vermek, sektörün bilgi, tedarik stratejisinin yol haritasını çizip, geri dönüşüm ve atık yönetimine çok daha önem vereceğiz” dedi.

"İnşaat malzemesinde dünyada rekabet edebilir kaliteye ve güce ulaşmış durumdayız"
 
Sektör olarak 2011 yılını yüzde 11,2 büyüme oranı ile sektörler arasında ikinci sırada tamamladıklarını belirten Bilmaç, “Sektörümüzde çimentoda, seramikte Avrupa’da 1’nci, demir-çelik ve gaz betonda 2’nci konumdayız. Seramik karo, plastik profil ve hazır betonda da Avrupa’da 3’ncü konumdayız. Demir-çelik mamülleri konusunda, dünyada ilk 10 içindeyiz. Artık ülkemiz, inşaat malzemesinde dünyada rekabet edebilir kaliteye ve güce ulaşmış durumda. Çeşitlilik, kalite ve kapasitede bölgemizin en güçlü oyuncusuyuz. Avrupa’da inşaat ve inşaat malzemeleri sektörü neredeyse durma noktasına gelmiş. Ancak özellikle son 5 yıldır, yaklaşık ortalama yüzde 15 büyüme hızı ile inşaat malzemeleri, bütün dünyaya parmak ısıttıracak bir büyüklük sağlamış vaziyette. İnşaat malzemeleri sektörümüzün 2011 yılında yaklaşık 18,2 milyar dolar ihracatı gerçekleşti. Toplam ülke ihracatındaki payı ise yüzde 13 oldu. Ülkemizin inşaat malzemesi ihracatı yapan ülkeler sıralamasında dünyada 7’nci sıraya geldiğini gururla belirtmek istiyorum. İnşaat sektörü olarak son dönemde ekonomimizin bu derece büyümesinde yarattığımız katma değerle sağladığımız istihdam ve gerçekleştirdiğimiz ihracatta büyük bir pay sahibi olmaktan çok gururluyuz.

"İstihdama ve cari açığa katkıda bulunan bir sektörüz"

Özellikle inşaat malzemeleri sektörü, dolaylı istihdamda 4,6 milyon kişiye hitap ederek ülkemizin yüzde 20 istihdamını sağlamakta. Önemle üzerine durduğumuz bir nokta ise sektörümüzün cari açığa olan pozitif etkisi. Türk inşaat sektörünün cari açığa pozitif etkisi yüzde 300 seviyesinde. Ayrıca ithalatın ihracatla kıyaslandığında inşaat malzemesi ihracatımız yüzde 250 artı katma değer getiriyor. Yani istihdama ve cari açığa katkıda bulunan bir sektörüz. Son 5 yılda ortalama yüzde 15 büyüyen inşaat malzemeleri sektörü, 2012 yılında sektördeki hareketliliği de yoğun olarak devam ettirecektir. İnşaat sektörümüz, hükümetimizin de belirtmiş olduğu yüzde 4 ekonomik büyüme oranı çerçevesinde 2012 yılında minimum yüzde 7-8 arasında büyüyecektir. Sektörümüzün ilk 3 aylık gerçekleşmesi ortalama olarak yüzde 4-5 civarında. Bu aslında beklenen bir gelişmeydi. Çünkü geçen yılın son çeyreğinde de bir düşme görülmekteydi. Ama yıl ortalamasının minimum yüzde 7-8 olacağını da bekliyoruz. 2011-2015 yıllarında ortalama yüzde 14,5 oranında büyüme yaşanacağını öngörüyoruz. 2015 yılında inşaat malzemeleri ihracatımız yüzde 12,5 oranı ile yaklaşık 41 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılında 100 milyar dolarlık yurtdışı ihracat geliri, 100 milyar dolarlık iç pazar büyüklüğü ve 100 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı hedefliyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde, sektörümüzün sürdürülebilir gelişme için çalışmalarını daha aktif bir şekilde daha da hızlandırması gerekmektedir” diyerek, küresel arenadaki rekabet gücünü arttırmak için de, markalaşma, Ar-Ge ve inovasyona ağırlık verilmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemesinde-bolgenin-en-guclu-oyuncusuyuz_100371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!