Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Kuzey İstanbul!

İstanbul’un kuzeyinde bugün temeli atılacak 3. köprünün yanısıra, yeni otoban ve dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanının hareketliliği yaşanıyor. Ziyaret ettiğimiz Garipçe’de halk, köprünün getirdiği hareketlilikten memnun. Havalimanı köylerinde ise tedirgin bir bekleyiş var.

yapi.com.tr
İşte Kuzey İstanbul!

İstanbul’un kuzeyi son dönemde oldukça hareketli günler geçiriyor. Bugün temeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak, Garipçe’den geçen 3. köprü, rekor fiyatlı ihalesiyle somut adımları atılan yeni havalimanı ve bu iki yatırımı şehre bağlayacak yeni otoyol... İstanbul’un kuzeyi, bu üç yatırımın çalışmalarıyla sayesinde, hafriyat kamyonlarının uğrak yeri. Çalışmalarla, kuzeydeki yeni İstanbul’un temelleri de atılıyor.

Köprüde çalışmalar devam ediyor

Hürriyet'in haberine göre, bugün Avrupa yakasındaki ayağı Garipçe’de temeli atılacak 3. köprünün inşaatında yoğun çalışmalar sürüyor. Köprünün ayağı ortaya çıkmış durumda. Garipçe’de yolun, Uskumruköy’den geçmesi planlanıyor. Zaten bazı yerlerde kesilen ağaçlar, yolun güzergahını ortaya çıkarıyor.  Güzergah hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: “Avrupa yakasındaki ilk çıkış Uskumruköy’den olacak. Ondan sonraki çıkış ise Odayeri kavşağında buluncak. Buradan Başakşehir’e mevcut havaalanına giden yol görünüyor. Yine bu kavşaktan Kemerburgaz, Hasdal kavşağına kadar devam eden bir çıkışımız var. Daha sonra Tunalı’ya kadar çıkışımız bulunmuyor.” Anadolu yakasında ise Sultanbeyliyi geçtikten sonra bir çıkış olacağını kaydeden Yıldırım, daha sonraki çıkışın Paşaköy’de yer alacağını, ondan önce de Alemdağ’da bir çıkış yer alacağını belirtti.

Havalimanı bekliyor

Yeni havalimanının yapılacağı Akpınar-Yeniköy arasında ise, 3. köprüye göre daha tedirgin bir ortam var. Akpınar’a giden yolda, halen maden ocakları için çalışan hafriyat kamyonları ile karşılaşıyoruz. 5 saniyede bir hafriyat kamyonunun geçtiği yola, havalimanı için hafriyat taşıyacak kamyonların  eklendiğini düşündüğünüzde, bu yoldaki trafiğin artacağı aşikar. Havalimanı için inşaat henüz başlamadı, bölgedeki taş ocakları ve su birikintilerinin doldurdulması için önemli bir hafriyata ihtiyaç olacak. Akpınar üzerinden havalimanın inşa edileceği araziye girdiğimizde, en uç noktada yer alan yaklaşık 50 metre derinliğindeki birikinti bunlardan biri. Havalimanı için yeni yollar yapılıyor, iki şerit gidiş, iki şerit dönüşlü yolun üç şeride çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Havalimanı köylerinde ise Garipçe’ye göre daha sakin bir ortam var. Halk, havalimanın kendilerini köylerinden edeceği düşüncesinde Çünkü bölgedeki istihdamın kaynağı maden ocaklarının akıbeti belirsiz. Köylerde bir tek arazi sahiplerinin yüzü gülüyor...

Bakan Binali Yıldırım, 3. köprünün demiryolu ve karayolu için toplam 33 bin dönüm kamulaştırma yapıldığını, bunun 26 bin dönümünün orman arazisi diğerinin de özel mülkiyet olduğu bilgisini verdi. Yıldırım, 4 bin dönüm arazinin ağaçlandırılacağını söyledi.

Köprüden geçiş 3 dolar olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla temeli atılacak olan 3’üncü köprü ile ilgili açıklama yaptı. Köprünün bir ayağının bulunduğu Garipçe’de incelemelerde bulunan Yıldırım, hazırlıkların planlandığı gibi sürdüğünü söyledi. Köprünün geç başlanmış bir proje olduğunu ifade eden Yıldırım, “Dünyanın en uzun değil ama en geniş köprüsünü yapıyoruz. Şerit sayısı 8, iki de demir yolu 10 şerit. Otoyol da 8 şeritli. Ekolojik bir proje, amacımız dokuyu korumak. Ormanlık ve yeşil alanı tahrip etmemek için viyadükler ve 4 tünel yaptık. Toplam dolgu 70 milyon metreküp. Köprü ile birlikte 45 altgeçit ve 63 üstgeçit yapılacak. Köprü bittiğinde transit trafik buradan yapılacak. TIR’lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek. 7 tepeli İstanbul, 7 büyük projeyle taçlanacak” dedi. Yıldırım, köprü geçiş ücretinin de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacağını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-kuzey-istanbul_109179.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!