Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Susuz mu Kalacak?

Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne İzmir’de krize neden olacak bir taleple başvuruda bulundu. DSİ, su kaçakları artan, tabanında delikler açılan Gördes Barajı’nı tamamen boşaltarak bakım yapacaklarını ifade etti. Büyükşehir talebe sıcak bakmadı. İki kurum anlaşamadı.

yapi.com.tr
İzmir Susuz mu Kalacak?

Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan en büyük kaynaklardan birisi olan Manisa Gördes Barajı’nda yaşanan sorun giderek büyüdü. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve arıtma tesisi ve yeni boru hattı tamamlandığında İzmir’e yılda 58 milyon metreküp su verecek olan barajın dibi delindi. Su kaçaklarının artması, DSİ’nin önlemlerinin yetersiz gelmesi nedeniyle yeni bir karar alındı. DSİ, barajı tamamen boşaltarak bakıma gireceğini ifade etti.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, protokol yaparak İzmir’e su verdiği İZSU Genel Müdürlüğü’nün kapısını çaldı. Kurum, Büyükşehir’e, “Barajı boşaltacağız. İzmir’e su veremeyeceğiz. Önlem alamazsak sorun daha da büyüyecek” dedi. Belediye, DSİ’den gelen talep üzerine acil toplantı yaparken kentin su ihtiyacını göz önüne alarak barajın boşaltılmasına ve kentin susuz kalmasına neden olacak talebi kabul edemeyeceğini bildirdi.

Arıtma tesisi bitmedi

Büyükşehir Belediyesi, Gördes Barajı’ndan kente su sağlayacak olan boru hattının çalışmalarının sürdüğünü gerekçe gösterdi. Ayrıca Bornova Kavaklıdere’ye yapılan arıtma tesisinin dememe çalışmaları için suyun kesilmemesi gerektiğini de vurguladı. Suyun kesilmesi halinde, arıtma tesisini yüklenici firmadan testler yapılmadığı için devralamayacakları anlatan belediye yetkilileri sürecin ertelenmesini talep etti.

Arsenikli su tehlikesi olur mu?

Gördes Barajı’ndan İzmir’e şu anda Menemen Sarıkız ve Göksu Kuyuları geliyor. Ana boru hattı yapılana kadar geçici olarak üç yıl önce barajdan bypass hat ile su alınmaya başlanmıştı. Kentte bir dönem arsenik tehlikesinin yaşanmasına neden olan kuyu suları ile karıştırılan Gördes suyu özellikle Kuzey’deki ilçelere veriliyor. Gördes’ten su gelmemesi halinde kentin kuzeyi kuyu suyu içmeye devam edecek. Ayrıca İzmir’e Tahtalı Barajı ve Halkapınar’daki kuyulardan alınan su da farklı bölgelere dağıtılıyor. Kentin Güney Bölgesi’ni ise Tahtalı Barajı besliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-susuz-mu-kalacak_125115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!