Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’e Dev Camiye Bakanlık Vizesi

İzmir İl Özel İdaresi’nin kapatılmasından sonra valilik tarafından hazineye devredilen taşınmazlar arasında yer alan Çınarlı Hizmet Binası’nın olduğu alanda planlanan protokol camisine onay çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi tesis alan ile yeşil alanın yerini değiştirirken 9 bin 613 metrekare alana cami yapılması kararını verdi.

yapi.com.tr
1 İzmir’e Dev Camiye Bakanlık Vizesi

Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, yerel seçimlerin ardından kapatılan İzmir İl Özel İdaresi’ne ait malların tamamının maliye hazinesine devredilmesiyle başlayan tartışmalı süreç devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin idare mahkemesinde açtığı dava sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çınarlı’daki hizmet binasının alınanda köklü değişiklik yaptı. Bakanlık, idari tesisler, araç park alanları, şantiyesi ve yeşil alanları ile 18 bin metrekareyi aşan büyüklüğe sahip alanın yeni planını onayladı. Yeni plana göre tam 9 bin 613 metrekare alana cami yapılmasına karar verildi.

Onaylanan plana göre yeşil alan ile resmi tesis alanları yer değiştirirken daha önceki planda hiç olmayan ibadet alanına geniş yer verildi. Önceki plana göre 5 bin 622 metrekare olan yeşil alan 5 bin 676 metrekareye çıkarken resmi tesis alanının alanı azaldı. Toplam 12 bin 965 metrekare büyüklüğündeki resmi tesis alanı 4 bin 690 metrekareye düştü. Tam 9 bin 613 metrekare ibadet (camii) alanına resmi tesis alanından yer verilmiş oldu.

“İhtiyaç vardı”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı planda belirlenen cami alanı için kamusal alanların bölgenin merkeziyetçi kimliği ve ehemmiyeti açısından ihtiyaç duyduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca plan notlarında, “Taşınmazlar, kuzeylerinde yer alan Ankara Caddesi’ne yaklaşık 250 metre, batısında yer alan İzmir Limanı’na yaklaşık 1,5 km, güneyinde yer alan Atatürk Stadyumu’na 1,5 km uzaklıktadır. Ulaşım bağlantıları açısından çok merkezi bir noktada yer alan taşınmazların, yaklaşık 300 metre güneyinden İzmir Metrosu,  300 metre batısından ise İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) geçmektedir. Çoğu atıl durumdaki sanayi ve depolama tesisleri ile halihazırda faaliyet gösteren küçük sanayi sitelerinin yoğunluk gösterdiği bölgede, onaylanan yeni kent merkezi planları doğrultusunda dönüşüm başlamıştır” denildi.  Yeni plan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde askıya çıkartılırken 30 gün boyunca itiraz edilebileceği de ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-dev-camiye-bakanlik-vizesi_127101.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İktidar partisinin gösteriş camilerine olan merakını ben anlayamıyorum. Marka giysilerle dolaşmayı anlayamadığım gibi anlayamıyor olabilirim. Binlerce aç veya eğitimden yoksulluk nedeniyle eksik kalan çocuk için harcasak bu paraları da memleketi kalkındırmaya bir katkıları olsa. Müteahhitleri kalkındırmaktan ve "bakın biz Müslümanız, Taksim meydanına kondurduk İzmir körfezine de konduruyoruz" diyebilme kompleksinden kurtulsak ve gösteriş dini olmaktan çıkarsak şu Müslümanlığı olmaz mı? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!